Kosgeb Kredisi Nasıl Alınır

| 05 Nisan 2013 | 12 Yorum


KOSGEB nedir?

KOSGEB (Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme İdaresi Başkanlığı), ülkemizdeki KOBİ’lerin daha fazla rekabet etmesi ve KOBİ’lerin ihracat, Ar-Ge, kurumsallaşma vb. konularda kapasitelerinin artırılması amacıyla, ülkemizdeki KOBİ’lerin dünya pazarında söz sahibi olmasına yarar sağlayan, KOBİ ve girişimcilik politikalarının belirlenmesinde etkin, dünyada örnek alınan kuruluş olmak vizyonuyla ve KOBİ’lerin rekabet güçlerini geliştirmeye ve girişimcilik kültürünü yaygınlaştırmaya yönelik nitelikli hizmet ve destekler sunarak, KOBİ’lerin ekonomik ve sosyal kalkınmadaki paylarını artırmak misyonuyla 3624 sayılı Kanunla 20 Nisan 1990 tarihinde kurulmuştur. Tüzel kişiliğe hazir olan KOSGEB, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından kurulmuş olup, hizmet vermektedir.

KOSGEB’e nasıl kayıt olurum ?

KOSGEB’e kayıt olmak için tek yapmanız gereken KOSGEB Ana sayfasında bulunan “E-KOBİ” menüsünden KOSGEB veritabanına kayıt olmaktır. Daha sonrasında “KOSGEB’e İlk Başvuru” seçeneğine ulaşarak KOSGEB veritabanına kayıt yaptırabilir ve bu programa başvurmak için ilk adımı atabilirsiniz.

KOSGEB’e nasıl ulaşılır ?

KOSGEB’in Merkez Binası Ankara’da ki Mamak semtinde bulunmaktadır. KOSGEB hakkında sorularınız için 444 1 567 (KOS) numaralı çağrı merkezini arayarak ulaşabilir ya da aynı zamanda KOSGEB birimleri sayfasında bulunan haritadan bulunduğunuz yere en yakında KOSGEB biriminin bilgilerine ulaşarak iletişim sağlayabilirsiniz.

KOSGEB desteklerine başvurulur?

KOSGEB’den destek alabilmek ve başvuruda bulunabilmek için öncelikle sistemin veritabanına kayıt yaptırmalısınız. Daha sonrasında işletmenin KOBİ olup olmadığının belirlenebilmesi için KOBİ beyannamesi doldurmalısınız. Doldurulan beyanname KOSGEB uzmanları tarafından uygun olup olmadığı konusundaki kontrolünden sonra, istediğiniz KOSGEB desteklerine, kredilerine ya da hibelerine başvuru yapabilirsiniz.

kosgeb 300x195 Kosgeb Kredisi Nasıl Alınır

kosgeb kredisi nasıl alınır

Kosgeb Hangi Sektörleri Destekliyor ?

KOSGEB tarafından desteklenen sektörleri desteklenen sektörler sayfamızı ziyaret ederek inceleyebilir ve bu konuda detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

KOBİ nedir, nasıl KOBİ olunur?

KOBİ’ler, mikro, küçük ve orta ölçekli işletmelerin dahil olduğu bir sınıf/gruptur. Türkiye’de KOBİ tanımı nasıldır? Mikro ölçekli işletmeler: Mikro ölçekli işletmeler, çalıştırdığı kişi sayısı 10′dan az olan ve senelik net satış hasılatı veya yıllık mali bilanço toplamı 1.000.000 TL’den az olan işletmeler olarak nitelendirilmektedir.

Küçük ölçekli işletmeler: Küçük ölçekli işletmeler, çalıştırdığı kişi sayısı 50′den az olan ve senelik net satış hasılatı veya yıllık mali bilanço toplamı 8.000.000 TL’den az olan işletmeler olarak nitelendirilmektedir.

Orta ölçekli işletmeler: Orta ölçekli işletmeler, çalıştırdığı kişi sayısı 250′den az olan ve senelik net satış hasılatı veya yıllık mali bilanço toplamı 40.000.000 TL’den az olan işletmeler olarak nitelendirilmektedir.

KOSGEB sadece KOBİ’lere mi finansman oluyor?

Tabii ki hayır. KOSGEB, girişimci adaylarına da finansman sağlamaktadır. Girişimci adayları daha önceden belirlenmiş olan bir eğitimden geçip, projesini hazırladıktan sonra 30.000 TL’ye kadar hibe, 70.000 TL’ye kadar da kredi alabiliyor. Daha fazla detaylı bilgi almak için Girişimcilik Destek Programı sayfasından öğrenebilirsiniz.

KOSGEB başvuru şartları nelerdir?  KOSGEB kredi başvuru yapmak için neler gerekir? KOSGEB kredisi nasıl alınır? KOSGEB kredi şartları nelerdir?

KOSGEB kredi vermemektedir. Yatırım, ihracat yapmak ve işletme sermayesi için kredi alacak KOBİ’lerin faiz/kar payı ve komisyon vb. masraflarının hepsini ya da bir kısmını karşılamaktadır. (Bknz. Kredi Faiz Desteği) KOBİ’ler, bu programa başvurmak için özel bankalar, kamu bankaları ve katılım bankalarından alacağı kredilerin faiz vb. masraflarının karşılanması için başvurabilirler. Her yıl, sadece Kredi Faiz Desteği değil, farklı öncelik alanlarına göre de çeşitli programlar açılmaktadır. E-Bilişim Kredisi, Kayıtlı Eleman İstihdamı Kredisi, Kobi İhracat Kredisi, Gıda Sektörü Makine/Teçhizat olarak gerçeklemiş olan KOSGEB kredileri 2009 yılında Kredi faizi/kar payı vb. masrafların karşılanması amaçlanmıştır. KOSGEB kredileri 2010 yılında, Ölçek Endeksli Büyüme Kredisi, İhracat Kredisi Programı şeklinde gerçekleşmiştir. KOSGEB kredilerden 2011 yılında da tam 100.000 işletmenin yararlanacağı duyurulmuştur ve ayrıca yeni pakette üst limitinin 50.000 TL olacağı ve bu programdan daha önce hiç yararlanmayan KOBİ’lerin KOSGEB kredi faiz desteğinden yararlanabileceğini duyurusunu da ayrıca yapmıştır.

2012 yılında KOSGEB tarafından hiçbir bir kredi programı uygulanmamıştır.

KOSGEB destekleri 2013 yılında da devam etmektedir.

KOSGEB projeleri nedir? KOSGEB proje hazırlama nasıl yapılır?

KOSGEB projelerini hazırlamak için bazı konulara hakim olmanız gerekmektedir. Bu konular iş planı ve fizibilite konularıdır. KOSGEB proje hazırlama sürecinde araştırma ve iş fikrinizi hayata geçirme amacıyla size yardımcı olacak bir harita gibi düşünülebilir. KOSGEB projesi hazırlamak üzere piyasada bir çok danışmanlık firması bulunmaktadır. Bu danışmanlık firmalarında yararlanabileceğiniz gibi aynı zamanda da internette de bir çok KOSGEB proje örneği bulabilirsiniz.

Bu Yazıları Okuyanlar Beğendi:

Etiketler: , , , ,

Kategorisi: : Girişimcilik

Yazar Hakkında Bilgi ()

30 yaşında , 6 sene e-ticaretle uğraşmış , küçük sermayeler ile ne işler yapılabilir konusunda uzun süre kafa yormuş ,bilgilerini ve tecrübelerini sizlerle paylaşmak isteyen neisyapabilirim.com yazarı

(12) Yorum

Trackback URL | Comments RSS Feed

 1. yasin diyor ki:

  Faydalı bir bilgi paylaşımı olmuş teşekkürler…

 2. abdullah diyor ki:

  Kredi çekmeden ve hiçbir sıkıntıya düşmeden para kazanmanın yollarını size öğretiyoruz.Artık sizinde risk almadan kazanma vaktiniz geldi haydi beraberce kazanalım.İnceleyin temsilci olun sizde kazanın.

  http://www.ekisimkani.com

 3. Hasan diyor ki:

  Emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum.Ben dış ticaret öğrencisiyim bir aydır kendimi tamamı ile ticarete yönlendırdim.Kendimi ileride yüksek mevkilerde görmek için varımı yoğumu katacağım.Tabiki bu süreçte bu işte kendini kanıtlamış büyüklerimden bişeyler öğreneceğim ama umarımki bunlar bana yetmez daha fazlası için uğraşacağım.Ben sınırlarımı her ne konuda olur ise olsun zorladım bu alan sektör benim için çok farklı.Gönlümü kaptırdım gibi..

 4. yasemin diyor ki:

  Ben is kurmak istiyorum,bu hibeli kredi için beni esnaf kefaletle yolladılar onlarda henüz kayıt almadıklarını söyledi,bununla ilgi bilgi verebilirseniz cok sevinirim,

  • yılmaz diyor ki:

   kosgeb in verdiği 30000 hibe ve 70000 faizsiz kredi için işkur un verdiği girişimcilik kursuna gitmek gerekiyor.70 saatlik kurs bittikten sonra alınan sertifika ile kosgeb e başvuru yapılıyor.projeyi ve sunumu beğendikleri takdirde krediyi onaylıyorlar.ben bu kursa gidiyorum.bize öğrettiklerine baktığımda hiç te hayal değil. not-işkurun kültür üniversitesindeki kurs istanbulun en iyisi…

 5. serhan diyor ki:

  Benim is kurmam lazim bir miktar paraya ihtiyacim var ben pazarcilik yapmak istiyorum be yapabilirim yardimci olursaniiz sevinirim

 6. Seda diyor ki:

  Çok güzel konu kaydettim. Mutlaka ihtiyacım olacak.

 7. City rent a car diyor ki:

  Bilgilendirme için tşkler.

 8. kerem yaya diyor ki:

  isimi buyultmek istiyorum sizin desteginize ihtiyacim var

 9. kerem yaya diyor ki:

  isimi buyultmek istiyorum desteginize ihtiyacim var

 10. odtubab diyor ki:

  Kariyer danismanlik ve meb onayli kisisel gelislm merkezi (Muhasebe, Insan Kaynaklari, yoneticilik, iletisim vb.) merkezi acacagim alabilecegim destek veya hiybe var mi
  Y.lisans mezunuyum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir