Kosgeb Kredisi Nasıl Alınır, Kosgeb Nedir, Kosgeb Başvuru

Kosgeb Kredisi Nasıl Alınır, Kosgeb Nedir, Kosgeb Başvuru

| 05 Nisan 2013 | 54 Yorum

KOSGEB Nedir?

KOSGEB (Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme İdaresi Başkanlığı), ülkemizdeki KOBİ’lerin daha fazla rekabet etmesi ve KOBİ’lerin ihracat, Ar-Ge, kurumsallaşma vb. konularda kapasitelerinin artırılması amacıyla, ülkemizdeki KOBİ’lerin dünya pazarında söz sahibi olmasına yarar sağlayan, KOBİ ve girişimcilik politikalarının belirlenmesinde etkin, dünyada örnek alınan kuruluş olmak vizyonuyla ve KOBİ’lerin rekabet güçlerini geliştirmeye ve girişimcilik kültürünü yaygınlaştırmaya yönelik nitelikli hizmet ve destekler sunarak, KOBİ’lerin ekonomik ve sosyal kalkınmadaki paylarını artırmak misyonuyla 3624 sayılı Kanunla 20 Nisan 1990 tarihinde kurulmuştur. Tüzel kişiliğe hazir olan KOSGEB, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından kurulmuş olup, hizmet vermektedir.

KOSGEB’e nasıl kayıt olurum ?

KOSGEB’e kayıt olmak için tek yapmanız gereken KOSGEB Ana sayfasında bulunan “E-KOBİ” menüsünden KOSGEB veritabanına kayıt olmaktır. Daha sonrasında “KOSGEB’e İlk Başvuru” seçeneğine ulaşarak KOSGEB veritabanına kayıt yaptırabilir ve bu programa başvurmak için ilk adımı atabilirsiniz.

KOSGEB’e nasıl ulaşılır ?

KOSGEB’in Merkez Binası Ankara’da ki Mamak semtinde bulunmaktadır. KOSGEB hakkında sorularınız için 444 1 567 (KOS) numaralı çağrı merkezini arayarak ulaşabilir ya da aynı zamanda KOSGEB birimleri sayfasında bulunan haritadan bulunduğunuz yere en yakında KOSGEB biriminin bilgilerine ulaşarak iletişim sağlayabilirsiniz.

KOSGEB desteklerine başvurulur?

KOSGEB’den destek alabilmek ve başvuruda bulunabilmek için öncelikle sistemin veritabanına kayıt yaptırmalısınız. Daha sonrasında işletmenin KOBİ olup olmadığının belirlenebilmesi için KOBİ beyannamesi doldurmalısınız. Doldurulan beyanname KOSGEB uzmanları tarafından uygun olup olmadığı konusundaki kontrolünden sonra, istediğiniz KOSGEB desteklerine, kredilerine ya da hibelerine başvuru yapabilirsiniz.

kosgeb kredisi nasıl alınır

kosgeb kredisi nasıl alınır

Kosgeb Hangi Sektörleri Destekliyor ?

KOSGEB tarafından desteklenen sektörleri desteklenen sektörler sayfamızı ziyaret ederek inceleyebilir ve bu konuda detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

KOBİ nedir, nasıl KOBİ olunur?

KOBİ’ler, mikro, küçük ve orta ölçekli işletmelerin dahil olduğu bir sınıf/gruptur. Türkiye’de KOBİ tanımı nasıldır? Mikro ölçekli işletmeler: Mikro ölçekli işletmeler, çalıştırdığı kişi sayısı 10’dan az olan ve senelik net satış hasılatı veya yıllık mali bilanço toplamı 1.000.000 TL’den az olan işletmeler olarak nitelendirilmektedir.

Küçük ölçekli işletmeler: Küçük ölçekli işletmeler, çalıştırdığı kişi sayısı 50’den az olan ve senelik net satış hasılatı veya yıllık mali bilanço toplamı 8.000.000 TL’den az olan işletmeler olarak nitelendirilmektedir.

Orta ölçekli işletmeler: Orta ölçekli işletmeler, çalıştırdığı kişi sayısı 250’den az olan ve senelik net satış hasılatı veya yıllık mali bilanço toplamı 40.000.000 TL’den az olan işletmeler olarak nitelendirilmektedir.

KOSGEB sadece KOBİ’lere mi finansman oluyor?

Tabii ki hayır. KOSGEB, girişimci adaylarına da finansman sağlamaktadır. Girişimci adayları daha önceden belirlenmiş olan bir eğitimden geçip, projesini hazırladıktan sonra 30.000 TL’ye kadar hibe, 70.000 TL’ye kadar da kredi alabiliyor. Daha fazla detaylı bilgi almak için Girişimcilik Destek Programı sayfasından öğrenebilirsiniz.

KOSGEB başvuru şartları nelerdir?  KOSGEB kredi başvuru yapmak için neler gerekir? KOSGEB kredisi nasıl alınır? KOSGEB kredi şartları nelerdir?

KOSGEB kredi vermemektedir. Yatırım, ihracat yapmak ve işletme sermayesi için kredi alacak KOBİ’lerin faiz/kar payı ve komisyon vb. masraflarının hepsini ya da bir kısmını karşılamaktadır. (Bknz. Kredi Faiz Desteği) KOBİ’ler, bu programa başvurmak için özel bankalar, kamu bankaları ve katılım bankalarından alacağı kredilerin faiz vb. masraflarının karşılanması için başvurabilirler. Her yıl, sadece Kredi Faiz Desteği değil, farklı öncelik alanlarına göre de çeşitli programlar açılmaktadır. E-Bilişim Kredisi, Kayıtlı Eleman İstihdamı Kredisi, Kobi İhracat Kredisi, Gıda Sektörü Makine/Teçhizat olarak gerçeklemiş olan KOSGEB kredileri 2009 yılında Kredi faizi/kar payı vb. masrafların karşılanması amaçlanmıştır. KOSGEB kredileri 2010 yılında, Ölçek Endeksli Büyüme Kredisi, İhracat Kredisi Programı şeklinde gerçekleşmiştir. KOSGEB kredilerden 2011 yılında da tam 100.000 işletmenin yararlanacağı duyurulmuştur ve ayrıca yeni pakette üst limitinin 50.000 TL olacağı ve bu programdan daha önce hiç yararlanmayan KOBİ’lerin KOSGEB kredi faiz desteğinden yararlanabileceğini duyurusunu da ayrıca yapmıştır.

2012 yılında KOSGEB tarafından hiçbir bir kredi programı uygulanmamıştır.

KOSGEB destekleri 2013 yılında da devam etmektedir.

KOSGEB projeleri nedir? KOSGEB proje hazırlama nasıl yapılır?

KOSGEB projelerini hazırlamak için bazı konulara hakim olmanız gerekmektedir. Bu konular iş planı ve fizibilite konularıdır. KOSGEB proje hazırlama sürecinde araştırma ve iş fikrinizi hayata geçirme amacıyla size yardımcı olacak bir harita gibi düşünülebilir. KOSGEB projesi hazırlamak üzere piyasada bir çok danışmanlık firması bulunmaktadır. Bu danışmanlık firmalarında yararlanabileceğiniz gibi aynı zamanda da internette de bir çok KOSGEB proje örneği bulabilirsiniz.

Bu Yazıları Okuyanlar Beğendi:

Kategorisi: : Girişimcilik

Yazar Hakkında Bilgi ()

30 yaşında , 6 sene e-ticaretle uğraşmış , küçük sermayeler ile ne işler yapılabilir konusunda uzun süre kafa yormuş ,bilgilerini ve tecrübelerini sizlerle paylaşmak isteyen neisyapabilirim.com yazarı

(54) Yorum

Trackback URL | Comments RSS Feed

 1. yasin dedi ki:

  Faydalı bir bilgi paylaşımı olmuş teşekkürler…

 2. abdullah dedi ki:

  Kredi çekmeden ve hiçbir sıkıntıya düşmeden para kazanmanın yollarını size öğretiyoruz.Artık sizinde risk almadan kazanma vaktiniz geldi haydi beraberce kazanalım.İnceleyin temsilci olun sizde kazanın.

  http://www.ekisimkani.com

 3. Hasan dedi ki:

  Emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum.Ben dış ticaret öğrencisiyim bir aydır kendimi tamamı ile ticarete yönlendırdim.Kendimi ileride yüksek mevkilerde görmek için varımı yoğumu katacağım.Tabiki bu süreçte bu işte kendini kanıtlamış büyüklerimden bişeyler öğreneceğim ama umarımki bunlar bana yetmez daha fazlası için uğraşacağım.Ben sınırlarımı her ne konuda olur ise olsun zorladım bu alan sektör benim için çok farklı.Gönlümü kaptırdım gibi..

 4. yasemin dedi ki:

  Ben is kurmak istiyorum,bu hibeli kredi için beni esnaf kefaletle yolladılar onlarda henüz kayıt almadıklarını söyledi,bununla ilgi bilgi verebilirseniz cok sevinirim,

  • yılmaz dedi ki:

   kosgeb in verdiği 30000 hibe ve 70000 faizsiz kredi için işkur un verdiği girişimcilik kursuna gitmek gerekiyor.70 saatlik kurs bittikten sonra alınan sertifika ile kosgeb e başvuru yapılıyor.projeyi ve sunumu beğendikleri takdirde krediyi onaylıyorlar.ben bu kursa gidiyorum.bize öğrettiklerine baktığımda hiç te hayal değil. not-işkurun kültür üniversitesindeki kurs istanbulun en iyisi…

   • ceber dedi ki:

    oeki krediyi veriyorlar mi nasıl bi kurs veriyorlar bunun için ne talep ediyorlar ve nasıl bi proje istiyorlar

 5. serhan dedi ki:

  Benim is kurmam lazim bir miktar paraya ihtiyacim var ben pazarcilik yapmak istiyorum be yapabilirim yardimci olursaniiz sevinirim

 6. Seda dedi ki:

  Çok güzel konu kaydettim. Mutlaka ihtiyacım olacak.

 7. City rent a car dedi ki:

  Bilgilendirme için tşkler.

 8. kerem yaya dedi ki:

  isimi buyultmek istiyorum sizin desteginize ihtiyacim var

 9. kerem yaya dedi ki:

  isimi buyultmek istiyorum desteginize ihtiyacim var

 10. odtubab dedi ki:

  Kariyer danismanlik ve meb onayli kisisel gelislm merkezi (Muhasebe, Insan Kaynaklari, yoneticilik, iletisim vb.) merkezi acacagim alabilecegim destek veya hiybe var mi
  Y.lisans mezunuyum

 11. hasan mete dedi ki:

  Hibeli kredi alabilmek için ne yapmalıyım.Hiçbir fikrim yok.Lütfen açıklayıcı bir şekilde anlatırmısınız.Ne gibi işler için veriliyor.

  • Gökhan dedi ki:

   Hasan mete, projelendirilebilecek ve gelir sağlayabileceği düşünülecek birçok alanda kosgeb kredisi veriliyor. Bunun için kosgebin sağladığı kurs ve proje dökümünü yetkililere iletmen gerekiyor. Şartlar ve koşulları tam öğrenmeye çalışmalısın.

 12. eda dedi ki:

  bende iş yeri kurmak istiyorum bunun için once iş yeri gostermem sartmı

 13. ORHAN ALAYOGLU dedi ki:

  SELAMLAR. BEN SAMAN BALYASI YEDEK PARCA IMALATIYLA UGRASIYORUM YURT DISI CALISIYORUM KAPASITEM BUYUK YANLIZ ISTANBULDA YER ALMAK BAYA KULFETLI UZUN VADELI KOSGEB KIREDISI CEKILE BILIYOMU . CEKILIYOSA BANA BIR LINK ATARMISINIZ.( info@asmak.com.tr)

 14. akif dedi ki:

  SERMAYENİZ VAR FAKAT NE İŞ YAPACAĞINIZ BİLMİYOR MUSUNUZ? OĞLUM ASKERDEN GELDİ HEM İŞ SAHİBİ HEMDE GÜVENİLİR BİRİNİN YANINDA OLSUN DİYORSANIZ OTOMOBİL ÜZERİNE (GALERİ DEĞİL) AÇILACAK İŞ YERİNE 20.000-30.000 ARASI SERMAYE VE İŞ GÜCÜNÜ ORTAYA KOYABİLECEKSENİZ GÖRÜŞELİM. DETAYLAR YÜZ YÜZE GÖRÜŞMEDE VERİLECEK OLUP LÜTFEN ISRAR ETMEYİNİZ.

 15. hasan hüseyin dönmez dedi ki:

  merabalar ben kendı ısımın sahıbı olmak ıstıyodum duydum bu yarısı hıbelı kredıyı gıttım kosgebe dedıelr bana 4000 bın lra ver projemı ne hazırlıcaklarmıs verdım 4000 bnlra bişey yaptıklrı yok ne para alabldık ne dukknı actık salladılar hep ılgı yok alaka yok verdıgımız parayıda gerı alamadık özel kobi krmsal dnsmanlık frması aradı butun işlemlerımı yapacklrnı ve bu kredıyı çkartacaklarını ıdaa ettıler ılk ınanmadım arastırdım çevremdekı herkez dolandırıcı bunlar dedı sansımı denemek ıstedım yınede basvurular yapıldı 2 ay snra kredım çıktı yarısınıda odemedm allah onlrdan razı olsun lokum gönderdım danısmanlık fırmama helalı hos olsun demekkı neymıs kosgep torbılın uygulamasıymıs tum ışlemlerımı 400 tl ye kurumsal dnsmanlk frması yaptı şrtlarınız uygunsa sızede yardımcı olrlar . danısmanlk frması tel:553 419 28 99 – 553 303 85 64

  • ahmet dedi ki:

   kosgeb danismanligi 400 tl ye yapilamaz dolandiriciya yonlendirme yapmayalim Her gun goruyoruz magdurlari

 16. rojda dedi ki:

  Ben bi iş yeri açtım ve 20bine yakn borç yaptm bana bu kosgebi önerdiler bu konu hakkinda yardimci olbilirmisiniz

 17. rojda dedi ki:

  Ben bi iş yeri açtım ve 20 bine yakn borç yaptm bana kosgebi önerdiler kosgeb haknda bilgim yok bana yardımcı olabilirmisiniz

  • Gökhan dedi ki:

   Rojda,
   kosgeb kredileri hakkında tüm bilgi konu içinde yer alıyor. Anlamadığın noktaları spesifik olarak yorum yoluyla sorabilirsin. Senin sorduğun şekilde cevaplamak çok mümkün değil.

 18. ebru dedi ki:

  Merhaba bende KOSGEB den faydalanip kendi is yerimi açmak istiyorum nasıl bir yol izlemeliyim

  • uğur dedi ki:

   kosbeb kursunadan egitimi al bitirme belgeni al sonra kosgebden başvere yap ve projeni hazırla sana ne yapacagını soylerler

 19. don john dedi ki:

  Merhaba.
  Eğer stres ve hızlı onayı olmadan kişisel veya işletme kredi ihtiyacınız var mı? Eğer öyleyse şimdi Başbakan faiz oranı kredi sunuyoruz olarak, lütfen bize ulaşın. Bizim kredi güvenli ve daha fazla bilgi ve uygulamalar için, güvenli olan, bu e-postaya cevap lütfen. (donjohnloan@gmail.com) gerekli isim ve miktarı.

 20. vefa dedi ki:

  ben de başwurdum hayırlısıyla artık

 21. adem dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar benim mesleğim elektirik 2 enerji barajı bitirdim ve mekanik dede cok iyiyim herşey yapabilirim ama ne yapacağımı ve ne urun piyasaya sureceğimi bilmiyorum parasal konuyu soracak olursanız biraz imkanlarımı zorlarım 10 yıl önce bir hayalim vardı guneşin ışığıyla buyuk bir silah yapmaktı olmadı hayırlısı fikirlerinize ortaklıkta olur farketmez tşk

  • ouzhan dedi ki:

   Kayip kita mu , atlantis binlerce sene evvel denizin dibine batan kita.silahlari güneş enerjisiydi.projen cigir açar

 22. özer Narçin dedi ki:

  Benim bir ticari taksiye ortakligim var diger ortagimin hissesini de almak istiyorum 100 000 tl krediye ihtiyacim var ve 1500 tl gibi aylik odeme yapabilirim bana devlet desteği cikarmi acaba

 23. mehmet dedi ki:

  Buyukbas hayvancilik yapmak istiyorum ama sifirdan basliycam ne yapmaliyim yardimci olabilirmisiniz ANKARA/AYAS 05457440349

 24. mehmet dedi ki:

  Buyukbas hayvancilik et ve sut olarak uretici olmak istyrm sifirdan basliyorm ne yapabilirim

 25. DENİZ dedi ki:

  Fotoğraf stüdyosu açmak istiyorum fakat araştırdım da 100 bın TL 70bın geri ödemeli 30bın hibe şeklinde okuyorum. Bana 30bın yeter. Bunun ne kadarı hibe, niye 30bini hibe etsin.. Bunun bağlayan kısmı ne? Kursa katıl, donanımlı sunum yap, techizatlarını belirt filan. Niye bana 30bın versin???

 26. nebiha dedi ki:

  Benim elim kuaforluk konusunda yetenekli lise mezunuyum kendime is yeri acmak istiyorum onun için ciraklik ..kalfalik.. ustalikk bekgeleri almam gerekiyor diye biliyorum ama sonra ne yapacam onu bilmiyorum

 27. Ahmet songur dedi ki:

  Doğalgaz krom baca işi yapıyorum Antalya merkezde projeli baca imalat fabrikası açmak istiyorum 2006 yılından itibaren vergi talibindeyim kosgep ile bilgi alabilirmiyim

 28. Nur korkmaz dedi ki:

  ne olur banada yardimci olun hibe kredisi nasil alabilirim mail atarsaniz sevinirim

 29. Peter Jade dedi ki:

  Eğer İş veya Kişisel Kredi ihtiyacınız var mı?
  Biz yıllık% 3 faiz oranıyla herhangi bir birey ve şirketlere 100,000,000 1000 kredi verir. Daha fazla bilgi için, E-posta İletişim: secure.funds3@gmail.com

 30. Abit Gülistan dedi ki:

  Devlet tarafından verilen kosgeb ile tkdk hibeleri ve teşviklerle ilgili bilgi almak isteyenler bana ulaşsınlar. Aynı zamanda yatırımları finanse etme ve işletme yönetimi konularında yardımcı olurum. Bana 0537 434 30 14 den yada abitgulistan@hotmail.com dan ulaşa bilirsiniz.

  • oznur yiaz dedi ki:

   arkadasim mobilya imalathanesi acmak istiyor devlet destegi nasil aliriz kendisi bu isi biliyor daha once baskalarinin yaninda calisti simdi kendi isini kurmak istiyor yardimci olurmusunuz

 31. Arzu dedi ki:

  Kafam karıştı desem yeridir,1 saattir inceliyorum kadin girişimciye destek var arenada ne is kuracağız ki desteği alalım bulamadım.Mesleğimiz sertifikamız yok, üretim adına işyeri açmak gerek ama alanı ne olmalı bir yardim etseniz Gökhan bey bana

 32. Arzu çolak dedi ki:

  Üretim diyosun yaa adasım bende yarın gitcem kosgeb mülekatta üretim nedir
  Beynen bedenen ve fikren yapılan yatırımdır ve girisimcide bunlar mevcuttur
  Ben vizyonun ve misyonunu iyi acıklaman yeter

 33. Murat dedi ki:

  Merhaba; KOSGEB kredisi almak için şartlar nelerdir

 34. Songul dedi ki:

  Bende ev hanımı olarak organik köy ürünleri üzerini iş yapmak istiyorum kosgep bu yönde bana hibe verebirmi bilgi verin lütfen..

 35. tülin dedi ki:

  Kobi time danismanlik sayesinde bu destekten yararlandim arkadaslar kesinlikle sizlere yardimci olucaklardir guvenlik yonunden bi sıkıntı yasamadim kuafor dukkani actim kendime insallah sizlerde bir isletme sahibi olursunuz 0533 040 18 44

 36. Hasan dedi ki:

  Bende inşaat sektöründe kendi işimi kurmak istiyorum. Mesela inşaat yaptırmak gibi. Ne yapmam gerekir faydalanabilirmiyim.

 37. sinan dedi ki:

  ticari taksi alacağım . nasıl faydalana bilirim

 38. Öznur dedi ki:

  Merhaba ben devlet memuruyum annem için bir iş yeri açmak istiyorum annem ilk okul mezunu girişimcilik sınavına girip başarılı olabilir mi emin değilim kursta ne gösteriyorlar yapılan sınav zor mu annem 54 yaşında sonuçta hızlı okuyamaz annem yerine ben sınava girip belgeyi alsam ve annemin üzerine iş yeri açmak için kosgeb ten destek alsak olur mu?

 39. AKTASYUCEL dedi ki:

  Hibe Kredisi Verilen Sektörler Nelerdir ? –

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir