Restoran Açarak Nasıl Para Kazanılır?

| 13 Şubat 2016 | 2 Yorum


Restoran açma fikri, günümüzün en güncel iş fikirlerinden ve eğer doğru stratejiler uygulanır ise, oldukça da kazançlı bir fikir haline gelebiliyor. Özellikle, son yıllarda oluşan piyasa, yemek sektöründe oldukça güncel bir şekilde hizmet veren restoranları göz önüne seriyor. Tematik restoranlar, modern restoranlar, sadece bir konsepte uygun restoranlar olarak, pek çok türü olan bu iş fikrini, bugün sizler için ayrıntılı bir şekilde anlatacağız.

Restoran Nasıl Açılır?

Bir restoran açabilmek için öncelikle yetkili belgelere ihtiyacınız oluyor. Bunlar, bir otel yerleşkesinde iseniz pek dert değil ancak özerk bir alanda restoran açmak, belgeler ile uğraştırmayı gerektirebiliyor ve bu da oldukça meşakkatli bir iş. Bu meşakkatli devlet işlerinden sıyrıldıktan sonra, geriye mekânı bulmak ve dizaynını oluşturmak kalıyor. Mekan ve dizayn konusu oldukça önemli zira, restoranın açılacağı yer konseptine göre değişmeli. Modern bir restoran istiyorsanız, oldukça iyi bir sermaye ile, güzel bir mimari tasarım oluşturmak durumundasınız da. Bu sebepten, merkezde bir mekan tutabilirsiniz. Bir diğer durum olarak, restoranın konseptini belirlemek de işin yarısından çoğunu oluşturan bir diğer durum.

restoran-acarak-nasil-para-kazanilir

Konsept Belirlemek

Restoranlar günümüzde genel restoran olmak yerine, tematik ve bir konsepte dayalı olarak açılmayı tercih ediyorlar. Örneğin, bir burgerci iseniz, güzel bir marka oluşturup; içerisine kendi isimlerinizle ürünler koyabileceğiniz bir menü oluşturabiliyorsunuz; bu artık, mcdonalds ve burger king gibi markalardan daha fazla ilgi görüyor. Bu yol ile restoranlar açabildiğiniz gibi; örneğin, Meksika konseptinde bir restoran da açmanız mümkün olabilir. İnsanlar, bundan da oldukça hoşlanıyorlar.

Restoran Açmak Kârlı Bir İş Fikri midir?

Strateji ve planlama doğru yapılır ise ve elbette şehirde bulunmayan bir konsept, ilgi çekici olarak tanıtılırsa; elbette, bu restoran tutacak ve gün geçtikçe daha fazla değer kazanacaktır. Değer kazanan restoranınızın ise kazandırmama ihtimali neredeyse yoktur. Genel olarak, restoran fikri kazançsız bir fikir olmasına rağmen, doğru stratejiler belirlendiğinde; bu iş sektöründen de oldukça fazla para kazanabilmeniz mümkündür. Restoran açma fikrinde üç ana etmen olan, konsept, mekân ve dizayn; oldukça önemlidir.

Bu Yazıları Okuyanlar Beğendi:

Kategorisi: : Girişimcilik

Yazar Hakkında Bilgi ()

30 yaşında , 6 sene e-ticaretle uğraşmış , küçük sermayeler ile ne işler yapılabilir konusunda uzun süre kafa yormuş ,bilgilerini ve tecrübelerini sizlerle paylaşmak isteyen neisyapabilirim.com yazarı

(2) Yorum

Trackback URL | Comments RSS Feed

  1. hasan ali dedi ki:

    yazınız için öncelikle çok teşekkür ederim. ben de artık başkasının işinde çalışmaktan bıkanlardanım. kendi restoranımı açıp para kazanmak istiyorum. detaylı bilgi için bana mail gönderebilir misiniz gökhan bey?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir