Home / Girişimcilik / Borsaya Yatırım Yaparak Para Kazanmak

Borsaya Yatırım Yaparak Para Kazanmak

Borsa, eski müdavimlerin yatırım yaptığı bir piyasa iken, günümüzde gerek genç gerek yaşlı her yaştan yatırımcısını bulan bir piyasa. Bu piyasada, halka arz edilen hisselerin satışı ve kaynak hisselerin değer kazanıp, değer kaybetmesi halinde; siz de yaptığınız yatırım kadar para kazanıp, kaybedebiliyorsunuz. Hem riskli, hem de oldukça eğlenceli bir piyasa olan borsada, belli işlem saatlerinde işlemlerinizi ve yatırımlarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Borsaya Yatırım Nasıl Yapılır?

Borsaya, aracı kurumlarla yatırım yapabilmeniz mümkün. Bu aracı kurumlarla internet üzerinden ya da bir kuruluş ile yüz yüze görüşerek gerekli yatırımı yapmaya başlayabilirsiniz. Yatırımın, herhangi bir limiti olmadığı gibi, belli başlı tek hisseye de yatırım yapmanız gerekmez. Borsada, önemli olan kazanmanız ve ne kadar yatıracağınızdır. Güvendiğiniz hisseye fazla, güvenmediğinize az yatırarak örneğin, bu düzeni dengede tutabilmeniz mümkün.

Elbette, pek çoğu için borsa; bilinmeyenlerle dolu bir alan. Özellikle borsa analizinin nasıl yapılacağını bilmeyen bir insan kısa sürede borsada kaybetmeye başlayabilir ya da bir anda, ilk yatırımında dahi kaybedebilir.

borsa

Borsa Analizi Nasıl Yapılır?

Borsada, analizin yolu tecrübe ve gündemi takip etmekten geçer; hangi yatırımı, nereye yapacağınız, borsa açısından hem önemli hem değerlidir; ancak, sizin nereye yatırım yapacağınızı onlar belirlemez, tamamı ile aracı kurumun ve sizin nereye yatırım yapmak istediğinize bağlıdır bu durum. Yatırımınızı, olabildiğince güvenli ve puan kaybetmeyecek hisselere yapmanız, size yarar sağlayacaktır. Bu tür hisseleri bulmak ise, öncelikle analiz yöntemlerinin geliştirilmesine bakar. Analiz yöntemleri, bir referans aracılığı ile uzmanından ya da internet üzerinden kitaplar aracılığı ile öğrenilebilir.

Bir ikinci durum, analizde gündemi takip etmektir. Siyasal ve politik gündeme göre hisseler değer kaybedebilir ya da değer kazanabilir. Tıpkı döviz gibi, borsa da ülkenin sosyo-politik gündeminden etkilenmektedir.

Borsa Yatırımı Kâr Getirir mi?

Eğer, güzel bir sermaye sahibi iseniz ve yatıracağınız miktar fazla ise; öncelikle eğitim alarak bu işe başlamanız halinde, yatırımlarınız dengeli ve stabil bir şekilde sizlere kâr getirebilir. Ancak, pek çok etmen gibi, borsanın da özellikle sosyal ve politik olaylardan oldukça fazla etkilendiği için; riski vardır.

Bu Yazıları Okuyanlar Beğendi:

Check Also

Doki Watch Akıllı Saat ile Para Kazanmak

Yepyeni bir iş fikri ile karşınızdayız. Doki Watch, çocuklar için üretilen akıllı bir saat formatı …

2 comments

  1. borsada para kazanacaksanız forexle uğraşmanızı tavsiye ederim. büyük paralar büyük paralar doğuruyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir