Home / Girişimcilik / Küçük Ölçekli İş Nasıl Kurulur?

Küçük Ölçekli İş Nasıl Kurulur?

Günümüzde insanların sıkıntısı gitgide artmaktadır. Bu sıkıntılara çare olabilmek için büyük şirketler daima bir hizmet veya ürün geliştirmeye çalışmaktadırlar. Şirketler daima dünyayı yaşanabilecek daha iyi bir hale getirmek için çabalıyorlar. Hizmet veya ürün tasarlamak şirketlerdeki belli pozisyonlardaki kişiler yapabiliyor. Bunun yanı sıra dışarıda bir hizmet veya ürün boşluğunu fark eden insanların akıllarına bu boşluğu dolduracak yeni fikirler geliyor. Bu fikirleri hayata geçirmek isteyen birçok girişimci bulunuyor, oysa diğer insanlar kendilerini hep ezmekten yana bir şey yapmamaktadırlar. Oysa bir fikir dünyayı yaşanacak daha güzel bir yer haline getirir. İnsanlar için işletme kurmak batmak demektir. Kendilerine güvenip, fikirlerini hayata geçirmeye çalışsalar belki de milyon dolarlık bir şirketin ilk adımını atmış olacaklardır.

Yurtdışında en ufak bir fikir için harekete geçen milyonlarca insan var. Bazıları fikirlerini hayata geçirebiliyor fakat şirketi ayakta tutamıyorlar. Ayakta tutamamalarının en büyük sebeplerinden biriyse yardım almamalarıdır. Bu yoldan daha önce geçmiş girişimcilerle konuşup bu konuda yardım almaya çalışsalar, daha az hata ile şirketlerini kendileri öğrenene kadar ayakta tutabilirler. Milletimizin tamamen kendi başına çalışma sıkıntısı bugün kurulan bir sürü şirketin ayakta duramayıp yıkılmasına sebep olmaktadır. Gerçekten ne yapmak istiyorsunuz? En azından küçük ölçekli bir işletme kurarak bir adım atmaya başlamalısınız. Bu yazımızda küçük ölçekli iş nasıl kurulur değineceğiz.

cevre-dostu-is-fikirleri-620x350

Kendinize ait bir iş fikri nasıl bulabilirsiniz ?

Artık karar verdiniz. Kendinizin patronu olacaksınız, emir altında çalışmayacaksınız. Bunun içinde gereken her şeyi yapmaya hazırlıklısınız. Şimdi kendinize ait bir iş fikri nasıl bulabilirsiniz bunun hakkında konuşalım. Bir iş fikri her an ortaya çıkabilir sokakta yürürken, koşu yaparken herhangi bir yerde aklınıza gelebilir. Doğru yerde ve doğru zamanda aklınıza gelen iş fikirlerini not etmek için her zaman yanınızda not alabileceğiniz araç bulunmalıdır.

İlk olarak becerilerinizi gözden geçirin. Kendi becerilerinizi gözden geçirmeniz uzmanlık alanınız üzerinde bir işletme kurmak için iyi bir sebep. Böylece uzmanlık alanlarınızda daha iyi bir hizmet üretebilir ve müşterilerinize satabilirsiniz. Becerilerinizi gözden geçirip sırayla hepsini not almayı unutmayın.

gelecek-vaat-eden-15-is-fikri

İkinci olarak güncel trendlerle sürekli olarak ilgilenin. Güncel trendleri takip etmek, yeniliğe ayak uydurmak demektir. Yeniliğe ayak uydurdukça, aklınız daima daha iyisini ortaya çıkarmak için uğraşacaktır. Daha iyisi aklınıza geldiği anda bir an beklemeyip harekete geçmek, zaman kaybını önleyecektir. Yeni trendleri takip edip her zaman daha iyisini yapmaya çalışın, bir anda gelen ilhamı her zaman beklemeyin.

Üçüncü olarak yeni bir hizmet veya ürüne yatırım yapmaktır. Sürekli haberleri takip edip dünyada ki yeni gelişmelerden sürekli haberdar olun. Bu doğru zamanda çıkan bir hizmet veya ürüne yaptığınız yatırımla sizin bu iş sonunda kazançlı çıkmanızı sağlayacaktır. Dikkatli olmanız gereken hususlar burada olacaktır. Bunlar doğru zamanda doğru yerde çıkan yeni ürün veya hizmet, bu hizmetin yürürlüğü ne kadar zaman alır, bu ürün veya hizmete talep ne kadar olacaktır pazar araştırması yapın. Eğer bu soruların cevapları olumlu değilse, yatırım yapmayı aklınızdan dahi geçirmeyin. Bu demek oluyor ki ürün yanlış zamanda yanlış yerde ortaya çıkmıştır. Eğer cevaplar olumlu ise ve yaptığınız pazar araştırmasında talep çoksa kesinlikle bu işe yatırım yapın. Unutmayın, doğru zamanda ve doğru yerde olan yatırım önemlidir.

Dördüncü olarak var olan ürüne bir değer ekleyin. Günümüzde yapılmış bir hizmet veya ürün hala üzerine bir şey eklenmeden kullanılmaktadır. Bu ürünlere ne yenilik getirebilirsiniz üzerinde düşünmeye çalışmalısınız. Sıradan kullanılan her şeyi sıradanlıktan çıkarın. Bu konuda hayal gücünüz çok önemli. Çünkü üzerinde inanılmaz şekilde değişiklikler yapabilirsiniz, yeniliğiniz aklınıza geldiğinde pazar araştırması yapın. İnsanlara hem yüz yüze hem anket yaparak sorun, bu hizmet ve ürün olsaydı satın alır mıydınız? Evet cevaplar oldukça fazlaysa tamamdır, ürününüzü ortaya çıkarabilirsiniz.

karli-is-fikirleri

Beşinci olarak çıkardığınız üründe varsa diğer pazarları araştırın. Bu konuda özellikle belirtmek istiyorum ki zaten var olan bir sektöre girecekseniz bu sektördeki pazarı araştırın. Diğerlerine talep ne kadar fazla mutlaka araştırın. Örneğin: Moda sektöründe yaptığınız bir yatırım için ya uzman olmanız ya da çok çalışarak diğerlerinden farklı bir şey geliştirmelisiniz ki insanların sizi seçmesi için bir nedenleri olsun. Gerçekten yoğun bir sektöre girecekseniz, insanlara sizi seçmesi için bir neden verin. Yapacağınız promosyonlar ve indirimler onlara değer verdiğinizi sürekli olarak göstermesi için en iyi yoldur.

Altıncı olarak çoğunluğa göre hareket edin. Yaptığınız ürün veya hizmet ne kadar elde tutulabilir, bunu araştırın. Gerçekten doğru yapılmış bir araştırma sonucunda çoğunluk ne diyor bu iş olur mu yoksa olmaz mı çoğunluk nerdeyse ona göre hareket edin. Yoldan insanları çevirip böyle bir hizmet veya ürün olsa tercih eder miydiniz diye sorun. Cevap evetse ürününüzü gerçekten ulaşılabilir ve insanların alabileceği düzeyde bir fiyatla çıkartın. Arada yapacağınız indirimler sizin piyasada daha çok tanınmanıza olanak sağlayacaktır. Piyasada tanınmak için ilk olarak indirimli satışlar yapın, arada bir yanına promosyonlar ekleyin. Sektörde diğerlerinden farklı bir şekilde bir plan oluşturun ve ilerleyin.

Şimdi seçeneklerinizi daraltmaya çalışın. Birçok iş fikri ortaya çıktı ve hangisine karar vereceğinize dair hiçbir fikriniz yok. Seçeneklerinizi daraltmaya çalışın, arasından en iyi hizmet veya ürünü seçin.

Bunun için kendinize ilk olarak şu soruyu sorun “Toptan mı? Perakende mi?”. Toptan satacağınız ürünlerde mutlaka toptan alıma uygun bir fiyat çerçevesinde satın. Perakende satışı tercih edecekseniz mutlaka arada bir indirimlerle ve promosyonlarla ürününüzü daha gözle görülebilir şekilde ortaya çıkarın.

İkinci olarak kendinize şu soruyu sorun “Bağımsız mı yoksa Franchise (Bayilik) mı?” . Yeni başlayan biri olarak bağımsız olarak başlamanız ve ardından bayilik vermeniz sizi daha ortaya çıkarılacak hale getirebilir. Her zaman bayilik vermeye doğru yatırımınızı yapın. Çünkü bayilik vermek sizin daha az zararla daha çok satış yapmanızı sağlayacaktır.

Üçüncü olarak şu soruyu kendinize sorun “Hizmet mi yoksa Ürün mü?”. Buradaki ürün kavramı için gereklilik daha fazla olacağını da söylemek isterim. Bir ürün üretmek istediğinizde bir fabrikaya ihtiyacınız olacaktır ya da en azından bir üretim yapabileceğiniz yere ve makinelere. Hizmete ise ilk olarak küçük bir dükkanla başlayıp oldukça çabuk bir şekilde büyüyebilirsiniz. Hizmette aylık olarak ücretler belirleyip 3-4-5 ay birlikte alındığında uygulayacağınız indirimler sizi rakiplerinizden daha çok ortaya çıkaracaktır.

Dördüncü olarak kendinize şu soruyu sorun “Online işletme mi yoksa bir dükkan mı?”. Burada online işletmenin müthiş bir pazarı olduğunu söylemek isterim. Fiziki dükkan ile başlayıp işletmenizi online olarak devam ettirebilirsiniz. Fiziki dükkanınızla yapacağınız kârı online olarak hizmet vermek için yatırım yapabilirsiniz. Online işletmenizi kurduktan sonra yapacağınız reklamlarla kendinizi ön plana çıkarabilirsiniz. Özellikle dahada ön plana çıkmak istiyorsanız, yaptığınız indirim ve promosyonları reklamınızda belirtmeyi unutmayın.

Bunlardan sonra kafanızda artık birazda olsa yapacağınız iş hakkında planlar belirmeye başlamıştır. Kendinizin patronu olmaya başladığınız andan itibaren daha fazla çalışmak zorunda kalabilirsiniz fakat diğer her işten daha eğlenceli olduğunu fark edeceksinizdir.

Bu Yazıları Okuyanlar Beğendi:

Check Also

Anketörlük Yaparak Para?

Anketörlük Yaparak Para Kazanabilir Miyim?

Anketörlük Yaparak Para Kazanabilir Miyim? Günümüze internet üzerinden veya daha farklı basit işler yaparak para …

One comment

  1. H.Kemal UTKULUER

    Merhaba Gökhan bey.Size bir kaç meil gönderdim,ama henüz bir cevap alamadım.Ben bir taraftan araştırmaya devam ediyorum ama yinede sizden aşağıda vereceğim bilgilere istinaden görüşlerinizi,yol gösterimlerinizi bekliyeceğim.Tekirdağ Şarköy’e yeni yerleştiğimi belirtmiştim.Şimdi burada öncelikli olarak yazlığa dönük ne yapabilirim onu araştırıyorumçSonrada kalıcı ne yapabilirim onu araştırıyorum.Şarköy yazlık bir ilçe ama yaz yoğunluğu 4 ay gibi sürüyormuş.Tavsiyeleriniz ne olur bekliyorum.Şididen teşekkür eder,hayırlı günler dilerim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir