Adres Alanı burada kısa adres yer alır.
Telefon Numarası Alanı

Rent A Car İzmir

ucretsiz wordpress tema

İzmir


İzmir, güzelliğiyle Edip Cansever, Attilâ İlhan, Bedri Rahmi Eyüboğlu gibi pek çok şaire ilham veren özel bir şehir. Ayrıca heyecan verici bir tarih yolculuğu ve doğal keşifler de vadediyor. İzmir’de ne yenir, İzmir’de yemek nerede yenir, İzmir’in tarihi yerleri nerelerdir, İzmir’de hangi plajlara gidilmeli gibi soruları İzmirlilere sorduk. Aldığımız cevapların gezinizi daha da zevkli hale getireceğini düşünüyoruz. Fakat öncesinde yapmanız gereken şey bir araba kiralamak olmalı. İzmir’de araç kiralama işlemlerini tamamladıysanız, yola koyulmaya hazırsınız demektir.

İzmir’de ne yenir?


İzmir denince akla ilk gelen lezzetler İzmir köfte, kumru ve boyoz olsa da bu şehrin mutfak kültürünü zeytinyağlılar ve Ege otları yansıtır. Şevketibostanın, enginarın, çiğdemin ve arapsaçının en güzelini İzmir’de yersiniz. Bergama’nın köftesini ve Selçuk’un çöp şişini de denemeniz gerekir. Balıksız bir İzmir sofrası düşünülemez. Kalkan, levrek ve kolyoz, bu şehirde tatmanız gereken balıklardan sadece birkaçıdır. Lokma ve İzmir Yahudilerine ait olan subye de şehre özgü tatlılar arasında yer alır.

İzmir’de kahvaltı nerede yapılır?

Pastırmalı yumurta, eritme peyniri ve sıcacık pişileriyle meşhur Tuzu Biberi Kahvaltı Evi’nde güne lezzetli bir başlangıç yapabilirsiniz. Karşıyaka’nın bu gizli ve özel mekânı, şehrin en iyi kahvaltıcılarından biri.
İzmir’in keşfedilmeyi bekleyen lezzet duraklarından biri olan Konua Mandırası Kahvaltı Salonu da bir diğer seçenek. Atatürk Orman Çiftliği’nin taze yiyecekleriyle hazırladıkları kahvaltıyla güne keyifli bir başlangıç yapabilirsiniz.

İzmir’e has lezzetlerden biri olan boyozu tatmamanız olanaksız. Bu deneyimin kahvaltıda olması keyfinize keyif katacak. Güne İzmirliler gibi boyoz ve çay eşliğinde merhaba demek güzel bir fikir olabilir. Bu otantik deneyim için önerilen Dostlar Boyoz Fırını, İzmir’in en iyisi olarak biliniyor.

İzmir’de yemek nerede yenir?

İzmir merkezine yaklaşık 80 km uzaklıktaki Alaçatı’daki Ferdi Baba Restaurant, Çeşme ve çevresinin en iyi balık lokantalarından biri. Mekânın bütün balıkları parmak ısırtsa da levreği bir başka güzel. İzmirliler, mezelere özel ilgi göstermenizi tavsiye ediyor.

Kaburga dolması ve sac tavasıyla İzmirlilerin gözdesi haline gelen Tavacı Recep Usta da öğle yemeği için bir başka adres. Siparişinize patlıcan dolmasını ve enfes kaşık salatasını eklemeyi unutmayın.
Alaçatı’yı akşam görmeyi ya da deniz keyfinden sonra yemeğinizi burada yemeyi planlıyorsanız, Fava’yı listenize mutlaka ekleyin. Fava’da, sizi İzmir’de yiyebileceğiniz en güzel ahtapotun beklediği söyleniyor. Özetle, ahtapot tandıra bayılacaksınız!
Akşam yemeğini İzmir merkezde yiyecekler, deniz mahsulleriyle bilinen Deniz Restaurant’ı tercih edebilirler. Sardalye dolma, deniz mahsullü krep, günlük taze balıklar ve ıstakoz, menünün yıldızları arasında.

İzmir’de gezilecek yerler


Akşam yemeğini İzmir merkezde yiyecekler, deniz mahsulleriyle bilinen Deniz Restoran’ı tercih edebilirler. Sardalye dolma, deniz mahsullü krep, günlük taze balıklar ve ıstakoz, menünün yıldızları arasında.

İzmir’in merkezi, çevresi gibi görülecek yerlerle dolu. Agora Açık Hava Müzesi’ni gezebilir, ardından Kordon’da yürüyüş yapabilirsiniz. Şehrin kalbi sayılan Alsancak’ın hareketli sokakları, tarihi Kemeraltı Çarşısı ve Konak’taki saat kulesi İzmirlilerin görmenizi önerdiği yerlerden bazıları.

İzmir’in tarihi yerleri


Hiç şüphesiz, geçmişi MÖ 6000’lere uzanan Efes Antik Kenti’ni mutlaka görmelisiniz. Yunanlıların kurduğu, daha sonra Romalıların hükmettiği büyülü kentin anılarınızın başköşesine oturacağını söyleyebiliriz.

Efes’e kadar gelmişken, 10 km doğusundaki Şirince’ye de uğrayabilirsiniz. Köyün dar sokaklarında yürüyün ve tarihi evlerini mutlaka görün.

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan Pergamon, İzmir’e yaklaşık 110 km uzaklıkta bulunan önemli bir antik kent. Tıpkı Efes gibi, İzmir’in kültürel mirasının en önemli parçalarından biri olan Pergamon, geçmişi bütün görkemiyle hissedeceğiniz özel bir yer. Pergamon’un ardından, kazılarda bulunan değerli parçaların sergilendiği Bergama Müzesi’ni görmek de ilginç bir deneyim olabilir.

İzmir’de gece hayatı

İzmir’de gece hayatının nabzını tutan Alsancak, gün bitmesin diyenlerin adresi. Geceye başlamak için Sardunya ve 1888’i tercih edebilirsiniz. İlerleyen saatlerde daha da hareketlenmeye niyetliyseniz, aradığınız yer Lou Jain olabilir. Asırlık bir incir deposunda hizmet veren mekân çılgın partileriyle ünlü. Sayanora da muhteşem şovlarıyla bambaşka bir alternatif.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir