Home / İş Fikirleri / Sermayesiz Yapılabilecek İşler! Yazı Makale Yazma, Facebook

Sermayesiz Yapılabilecek İşler! Yazı Makale Yazma, Facebook

Sizlere bu yazımızda yazı yazarak para kazanma sanatının yanında Facebook ve E-Kitap üzerinden nasıl para kazanıldığını belirteceğiz. Günümüzde teknolojik imkânların artmasıyla birlikte artık sanal platformlar üzerinden rahatlıkla para kazanılabilmektedir.

Yazı (Makale) Yazarak Para Kazanma

Farklı ek işler yaparak para kazanmanın yolları günümüzde bulunmaktadır. Yaptığınız bir iş size maddi anlamda yetersiz gelebilmekte veya yapmak istediğiniz işi yapamamanın verdiği rahatsızlık yüzündne kendinizi ek işler yapmaya zorlayabilirsiniz. Çoğu zaman okuma-yazma kültürü küçük yaşlarda başlar. Herkes okur ama elbette herkes yazamaz. Geride kalan küçük bir aydın kesimi bu iş ile uğraşmakta ve gelir sağlamaya başlamaktadır. Yarı zamanlı veya tam zamanlı olarak yapılabilecek en güzel işlerden biri de ”yazı yazarak para kazanmak” sanatıdır ve günümüzde oldukça etkili olmaya tercih edilmektedir. Yazma yeteneğinin iyi olduğunu düşünen herkes, ilk olarak blog sitelerini incelemek ve daha sonra başarılı olabileceğini düşündüğü kategorilerde yazmaya başlamaktır

yazi_yazmak-300x199

Kendinize ait bir blog sitesi açarak başlamak biraz amatör bir yaklaşım olacaktır. Çünkü kendinize özgü bir blog açacaksanız orada herkesin bilmesi gereken bilgileri değil, hayatımızda paylaşmamız gerektiğini düşündüğünüz bilgileri paylaşabilirsiniz. Bu durumda da bu işe geriden başladığımız anlamına gelir. Blog konusunda ilk amaç, insanlara bilgiler sunmak ve herkes tarafından kabul edilebilir yazılar yazmak olmalı. Farklı siteler için de yazmaya başlayabilirsiniz. Sitenin belirlediği konular size sunulur ve o konular hakkında gerekli araştırmaları yapılarak bilgi aktarılabilir. Bilgi verici yazılar isteneceğinden ilk olarak kendimizi denemelisiniz ve daha sonra piyasa ortalaması olan 100 kelime 1 TL olarak yazılarınızı aktarabilirsiniz. Şiir konusunda da beklentiler olabilmektedir. Veya kendiminize ait bir yeteneği fark ettiğinizde bunu paylaşabilecek alanlarda da yazabilirsiniz. Gazeteler için de yazı yazmak son derece önemlidir.

Sürekli değişen gündem sayfalarında, bu alanda da iş imkânı vardır. Özellikle dergi ve gazetelerde her geçen gün makale yazarları aranıyor ve bu konuda sürekli talep arz edilebiliyor. Aynı anda kısa hikâyeler de yazabilirsiniz ve bunu yayıncı kuruluşlara iletebilirsiniz. Espri mizahı da günden güne gelişiyor. Kendinize ait bir bakış açınız varsa, yazabileceğiniz espri hikâyeleri ve şaka yazıları da yazabilirsiniz. Son zamanlarda internet üzerinden iş arama imkânları sunan siteler için bu sitelere başvuran insanlar için özgeçmişler hazırlayabiliriniz. Bu konuda yetenek sahibi olduğunuzu düşünüyorsanız insanlara danışmanlık bile yapabilirsiniz. Gezmeyi çok seven bir insan durumundaysanız bireysel seyahat yazıları yazabilir ve gezilip görülen yer ve mekânlar hakkında, bu ortamları birebir görmüş bir birey olarak çok güzel gezi yazıları sunabilirsiniz. Ayrıca çevirmen ihtiyacı da her zaman vardır. Yabancı dil öğreniminize güveniyorsanız, bu iş de yapılabilecek ek işlerden biridir.

Tüm bu seçeneklerden faydalanmak için ilk öncelik olarak bu işlere ayırabilecek zamanımızın olup olmadığını bilmeniz gerekmektedir. Daha sonra sürekli olarak araştırma yapmalı ve tecrübelerimizi yazıya dökerek para kazanmalısınız. Kısa zamanda belirli bir üne kavuşarak yazı yazarak para kazanmanın keyfini de sürebilir ve bu konudaki özgüveninizi tam olarak sağlayabilirsiniz.

Facebook’tan Para Kazanmak

Facebook kullanarak para kazanılabileceğini detaylı bir şekilde araştırmak gerekecektir. Özellikle Facebook duvarını kullanarak Facebook’ta farklı paylaşımlarda bulunulabilir ve ekstra gelirler elde edebilirsiniz. Eğer bir ürün pazarlayacaksanız ilk olarak o ürün hakkında detaylı bir analiz yapmalı ve daha sonra insanların merakını çeken herhangidir konu üzerinden paylaşımlar yapmalısınız. Farklı bir Facebook hesabı açarak bu hesap üzerinden reklamcılık hizmeti sunabilir ve aynı zamanda kişisel Facebook hesabımızdan da takip sağlayarak farklı kişilere ulaşabilirsiniz. Bu iş için elbette biraz zamana ihtiyaç var. Çünkü her paylaşım anında dikkat çekmeyecektir. Kalıcı işler yapabilmek için izleyeceğimiz yöntemler net olmalıdır. Kendinize ait bir çalışma programı ayarlamanız uygun olacaktır. Biraz da agresif olmak gerekiyor; çünkü sürekli olarak arkadaş sayınızı arttırmanın yollarını bulmalısınız. Bıkmadan ve sabırlı bir şekilde insanların bizi tanımalarını beklemeniz de şart. Aynı zamanda satış ortaklığı programlarını öğrenmeniz çok işinize yarayacak.

facebook

Kişisel kod ve pazarlama malzemeleri satan satış ortaklığı sitelerinde, yaptığınız satışlara göre komisyon alıyor ve bu yönde daha kalabalık kitlelere ulaşmanız dâhilinde erişim ağımızı genişletebiliyorsunuz. Bilinen siteleri tercih ederek işe başlamalı, güven kazanmalı ve bu yönde adımlarınızı atmalısınız. Bu sitelerde farklı reklamlar paylaşmak yerine ilgiyi tek reklama yoğunlaştırmanız da önemlidir. Ayrıca e-kitap yazarak da İş’e başlayabilirsiniz. Yazdığınız online kitapları paylaşabilir ve hiçbir maliyeti olmadan satabilirsiniz. Toplumu ilgilendiren konuları seçmeli ve düz yazılardan oluşmalı ki insanlar inceleme gereği duyduğunda zorlanmadan takip edebilmeli. Bilgi birikime sahip olduğunuz alanlarda oluşturulması da önemli durumlardan biridir. Sıra e-kitabı yayınlamaya geldiğinde; en çok kullanılan PDF dosyası şeklinde kaydederek bunu sununuz. Oluşturduğunuz e-kitabı Facebook’ta yayınlayarak satış işlemlerini yapabilir ve kazançlar elde etmeye başlayabilirsiniz. Tanıtım konusunda hiçbir sorun yaşamadan rahatça reklam yapmamız da gerektiği için ilgi çekici olması yeterli olacaktır. Sosyal medya pazarlaması konusunda oldukça ileri düzeyle iş imkânı tanıyan Facebook’ta bu gibi işler yaparak ek gelir kazanabilirsiniz. Günümüz gelişen teknoloji çağında boş vakitlerimizi artık pazarlama alanlarında geliştirmeli ve para kazanmanın farklı yollarını da arayabilmelisiniz.

Reklam ve pazarlama konusunda yapacağınız araştırmalar sonucunda Facebook üzerinden artık rahatlıkla para kazanabilir ve bu işi farklı sosyal paylaşım sitelerinde de gerçekleştirerek gelirlerinizi artırabilirsiniz.

E-Kitap Yazarak Para Kazanma

Yeteneklerinizin tam anlamıyla belirlenmesini sağlayarak belki de iyi bir yazar olduğunuzu görebilirsiniz. Kişisel e-kitaplar yazarak internette pazarlamasını yapabilir ve kazanç sağlayabilirsiniz. Eğer böyle bir yeteneğinizin olduğunu biliyorsanız ne tür bir e-kitap yazdığımızın önemi olmayacaktır. Kabul görülebileceğini düşünmemiz yeterlidir. Bir hatıra kitabı veya yemek tarifi kitabı da yazabilirsiniz. Günümüzde insanların sıkça kullandığı tabletler ve akıllı telefonlarında sayesinde e-kitap ihtiyacı aranmaktadır. Yeterince açıklayıcı ve cazip olduğu düşüncesinde olursanız bu iş tam da size göre olabilir.

e-kitap-yazarak-para-kazanmak

Harika bir kitap yazmaya başlayabilirsiniz. Yazarken satılamayacağı inancına da kapılabilirsiniz. Fakat önce kararlı bir şekilde başlamanız gerekiyor. Bu konuda yazar sitelerinden de bilgi alabilir veya yazar gruplarına katılabilirsiniz. Hem övgü hem de eleştiri almadan bu işe başlamamız amatörce sayılabilir. Satışa sunacağınız e-kitaplar ücret konusunda da net bilgi vermeli ve kitlelere rahatlıkla ulaşabilmelidir. Ayrıca formatına da çok dikkat etmelisiniz ve eksik bir kısım dahi olsa satışa sunulmadan düzeltmelisiniz. Kitap kapağının da müşteriler için büyük etkisi olduğunu ve çoğunluğun önyargılı davranabileceğini de unutmayınız. Ortaya çıkardığımız kitabın açıklaması olarak sunulması gerekmektedir. Örneğin tür bakımından özellikleri, kelime sayıları, yazarın biyografisi gibi bilgilerin de yer alması öncelikli olarak kitapta yer almalıdır. Kitabın satılacağı platform ‘un da belirlenmesi gerekir.

Üye olunabilecek sitelere önce üyelik ücreti ödemeli ve daha sonra e-kitabımızı rahatlıkla piyasaya sürerek kazanç sağlayabilirsiniz. Kitabın türüne göre taban fiyatını da belirlemeniz gerekiyor. Farklı dillerde de satışa sunabilirsiniz. En önemlisi iyi bir reklam yapmaktır aslında. Özellikle facebook ve twitter’da reklamlar yapabileceğiniz gibi yine oluşturacağımız kişisel bloglarda ürünlerimizi sergileyerek bilgi paylaşımlarında bulunmanız önemlidir. E-kitap gruplarına online olarak bağlanabilirsiniz ve çeşitli forumlarda da tanıtımını yapabilirsiniz. Bunlarla birlikte yayıncılıkla ilgili avantaj ve dezavantajlarını da bilmeniz gerekiyor. Öncelikle avantajlarını kontrol edecek olursak; Geleneksel yayıncılıkta avans alabilirsiniz ve geniş dağıtım alanlarında rahatlıkla çalışabilirsiniz. Dezavantajlarına bakalım; kitabın yayınlanma süresi uzun olabilir ve biraz masraf çıkarabilir. Ayrıca telif ücreti ödemeniz de gerekiyor. Kişisel yayıncılıkta ise aylık ödeme alma şansınız vardır.

Bu Yazıları Okuyanlar Beğendi:

Check Also

Doki Watch Akıllı Saat ile Para Kazanmak

Yepyeni bir iş fikri ile karşınızdayız. Doki Watch, çocuklar için üretilen akıllı bir saat formatı …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir