Home / İnternetten Ne Satılır / Yazı Yazarak Nasıl Ne Kadar Para Kazanılır?

Yazı Yazarak Nasıl Ne Kadar Para Kazanılır?

Yazı, Sümer zamanlarından beri hayatlarımızda vardır. Çok eskiden beri var olan yazı, insanların düşüncelerini bir kağıda dökmeye veya istedikleri düşünceleri gelecek nesillere aktarmak için kullanılırdı ve hala kullanılmaya devam ediyor. Teknolojinin gelişmesiyle beraber yazı yavaş yavaş haberleşmek için kullanılmaya başlandı. Yazının çok geniş bir tarihçesi vardır. Günümüze doğru yaklaştığımızda ilk çıkan sosyal medya Facebook ile insanlar birbirleriyle haberleşmek için sıkça yazıyı kullanmaya başladılar. Önceden bir mektupla gönderilen yazılar şimdilerde bir tıkla karşı tarafa aktarılabiliyor. Bunun en güzel taraflarından biriside gerçek zamanlı olarak gönderilebiliyor olmasıdır. Teknolojinin gelişmesiyle her yerde yazılar görülmeye başlandı; gazetelerde, dergilerde, kitaplarda, duvarlarda, televizyonlarda, bilgisayarlarda, defterlerde vb. arttırılabilir birçok örnek mevcuttur. Gazetelerde gördüğümüz köşe yazarları, dergilerde gördüğümüz yazarlar sadece yazılar yazarak çok güzel gelir elde ediyorlar. Oysa çok eskiden beridir bu var, insanlar belli bir ücret karşılığında yazı yazıyorlar. Kısacası yazı yazarak para kazanıyorlar. Bu yazımızda yazı yazarak para kazanmanın yolları hakkında konuşacağız.

blograzzi_13757198272

Blog Açarak Para Kazanmak 

Hızla gelişen teknoloji ile birlikte birçok internet siteleri ortaya çıkmaya başladı. İnsanlar her türlü bilgiye bu siteler üzerinden sahip olabiliyor, ulaşabiliyorlar. Site sahipleri de aktardıkları bilgiler karşılığında site ziyaretçileri üzerinden belirli bir kazanç ve düzenli bir gelir elde ediyorlar. Önceleri site açmak orta sınıf bir insan için bile oldukça pahalı ve zordu fakat günümüzde görüldüğü üzere bir ilkokul öğrencisinin bile kendisine ait bir siteye sahiptir. Fiyatlar ucuzlarken, belli siteler kendi alan adları üzerinden kendi adınıza ücretsiz bir web sitesi açmaya olanak tanıdı. Bu ücretsiz web sitelerinden biriside blog sayfalarıdır. Ücretlileri de vardır tabii ki ama para kazanmak için en iyi yol ücretsiz blog sayfası açmaktır. Bu blog sayfanızı ister kişisel yapıp kendinize ait istediğiniz her konuda yazılar yazın, isterseniz bir konu üzerine yoğunlaşıp o konu üzerinde yazıp tek bir konuyu hedefleyin. Tabii ki tek bir kategoride yazmak en kolay yol olacaktır, başlangıç olarak size bunu öneririz. Çünkü tek bir konu üzerinde yoğunlaşmak, konu üzerinde kısa sürede edindiğiniz geniş bilgileri yaya yaya blog ziyaretçilerine anlatmak. Sizi sıkı takip etmelerini sağlayacaklardır.

İnternetten-para-kazanan-var-mı

Bu konuda eğer kişisel web sitesi üzerinden her kategoriye hakim olmaya çalışırsanız biraz bocalayabilirsiniz. Çünkü her konuda kısa bilgiler vermek ziyaretçilerin pek ilgisini çekmemektedir. Ziyaretçiler zaten artık arama motorlarına bir konu yazsa o konu hakkında bir sürü kısa kısa bilgilere erişebilmektedirler. Ziyaretçilerin istedikleri derin inmektir. Bu yüzden belli bir kategoriyi hedef alıp, o konuda kendinizi geliştirirseniz; ziyaretçilerin asıl istediklerine karşılık vermeye başlarsınız. Blog sayfanızda mutlaka olması gereken bir diğer unsurda kendi kişisel bilgilerinizdir. Yani kendiniz hakkında biraz bahsetmek, ziyaretçilerin sizi tanımasını sağlayacaktır. Bu sayede birçok ziyaretçi belki de kendinle sizi özdeşleştirecek ve sayfanızdan kopamaz hale gelecektir. Blog sayfanızı açtınız, düzenli yazmaya başladınız ve artık düzenli sizi ziyaret eden ziyaretçileriniz olmaya başladı. Bu ziyaretlerden gelir elde etmek istiyorsunuz, bunu yapmak için en iyi yollardan biri; bloğunuza reklam almaya başlamaktır. Bloğunuza bir göz gezdirdikten sonra internetten en çok dikkat çeken reklam yerleşim yerlerine göz atın.

Uygun yerlere yerleştirdiğiniz reklamlarla ziyaretçilerin dikkatini çekebilir ve reklamlara tıklayıp o siteye yönlendikten sonra ziyaretçinin üzerinden para kazanacaksınız. Ayrıca günümüzde şuan birçok kişinin yaptığı satış ortaklığı sayesinde yazılarınıza uygun ürünler varsa kendi referansınızla insanların bu ürünleri almasını sağlayıp bu ürünler üzerinden komisyon alabilirsiniz. Çokça kazanç modelleri olan blog ile anahtar kelimeleri doğru seçip eklerseniz, arama motorlarında üst sıralara çıkmanız olasıdır. Üst sıralara çıktıkça insanlar sizin yazdığınız yazılara daha kolay erişebileceği için ziyaretçi sayınızı gün geçtikçe arttırabilirsiniz. Bloğunuz tanıtmak için en iyi yöntem reklam vermektir. Her ne kadar sonradan siz reklam alacak olsanız da sitenizin reklamını vermek, sizin doğru hedef kitleye ulaşmanızı sağlayacak ve doğru ziyaretçilerle potansiyel geri dönüşler alacaksınız. Bu da sizin bloğunuzdan kısa sürede para kazanmak için en kolay yol olacaktır. Sonradan kazandığınız paralarda bloğunuzu kişisel bir bloğa dönüştürebilir, alan adınızı kendinize özel alabilirsiniz. Ayrıca doğru alan adı seçimi, yine arama motorları tarafından sizin üst sıralara çıkmanızı sağlayacaktır. Eğer tek bir kategoride yazmayı seçtiyseniz, hiç şüphesiz alan adınızı da bu kategoriye uygun olarak düşünmeye başlayın. Google’ın bugünlerde sağladığı birçok araç sayesinde en çok aranılan kelimeleri bulabiliyorsunuz. Buradan kategorinize uygun kelimeleri bulup seçtikten sonra alan adınızı bu kelimelerden seçip, yerleştirip Google’ı etkileyebilirsiniz. Günümüzde birçok blogger kendi bloğuna yetişemediğinden yazarlar almaya başlıyorlar buda bir diğer kazanç yöntemimizi gösteriyor.

Başka Siteler ve Bloglara Yazı Yazarak Para Kazanmak

 kelime üzerinden ücret alarak kazanç sağlamanız için en iyi yollardan biridir. Belki bir siteyle ve blogla uğraşmak istemiyorsunuz ama yazılarınıza güveniyorsunuz bundan kazanmak istiyorsunuz. Bu yüzden belli başlı siteler ve bloglar sitelerine yetişemedikleri için yazı satın almaya başladılar, bu sitelerle anlaşabilirsiniz. Her 100 Kelime üzerinden hesaplanan ücretlerde 100 Kelimeye 1 TL gibi makul fiyatlarla onların belirlediği 500-1000 –daha fazlada olabilir- kelime gibi sınırlarla, kazancınızı katlayabilirsiniz. Tamamen sizin çalışmanıza bağlı olan bu yöntemde, günlük 10.000 Kelime yamanız hiçte zor değil. Başlarda alışma sürecindeki yavaşlığınızı, sonradan hızlanmanızla kaybettiğiniz zaman kaybını kapatabilirsiniz.

Dijital Kitap Yazarak Para Kazanmak

Teknolojinin bize getirdiği bir diğer yeniliklerden biriyse dijital kitaplardır. Bu dijital kitaplar istenilen her konuda yazılıp, satın alındığında indirme linki size mail olarak gelir. Bu kitaplar genellikle kendine has bir tasarımıyla program şeklindedir. Kendi bildiklerinizi öğretmek için yazacağınız dijital kitapları, hem bloğunuzda reklamını yapabilir hem de başka internet sitelerinde reklamını yapabilirsiniz. Özellikle bu dijital kitaplarla birlikte sunacağınız hediye öğretici bir kitap, sizin kitabınızı tercih etmeleri için bir sebep olabilir. Sadece diğerlerinden farklı olun; fiyatında çok uçmayın, çokta düşmeyin. Emeğinizin karşılığını alabilecek şekilde bir fiyat belirleyin. Ardından kendi sosyal medya hesaplarınızda, belli başlı internet sayfalarında, arama motorlarında kitabınızla ilgili reklam yapın. Doğru bir kitleye erişerek, kitabınızın satışında potansiyel müşterileri kolaylıkla bulup geri dönüşleri rahatlıkla sağlayabilirsiniz. Reklam yayınlandıktan itibaren oldukça hızlı bir şekilde satış yapmanızda mümkündür. Kitaplarınızda mutlaka kendinizi diğer kitaplardan farklı kılmaya çalışın, gerek hitap şeklinizle gerek kitabın akışıyla. Sıkıcı bir kitabı kimse okumak istemeyecektir. Bu yüzden aralarda mutlaka kendinize yer verip espriler yapın. Kitabınıza ekleyeceğiniz görseller ile sayfalarınız renklendirin. Anlattığınız konuyu daha kolay bir şekilde anlamaları için kesinlikle ama kesinlikle şemalara da yer verin. Böylece kendi bildiklerinizi gelecek nesillere ve başka kişilere oldukça kolay bir şekilde aktarabilirsiniz. Onlara mutlaka sizi tercih etmeleri için bir sebep verin ki sizden vazgeçemesinler.  Kitabınıza yapacağınız arada bir indirimlerle daha çok satın almalarını sağlayabilirsiniz.

Makale-Yazarak-Ne-Kadar-Para-Kazanılır

Geçmişten günümüze yazı hep gelir kaynağı olmuştur. Bunu en iyi 21.yy da kullanabildiğimizi hepimiz görmekteyiz. Yazı yazarak para kazanmak, Türkçeyi bilen biri için gayet kolaydır. Sadece yazın ve satın.

Bu Yazıları Okuyanlar Beğendi:

Check Also

Anketörlük Yaparak Para?

Anketörlük Yaparak Para Kazanabilir Miyim?

Anketörlük Yaparak Para Kazanabilir Miyim? Günümüze internet üzerinden veya daha farklı basit işler yaparak para …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir