Home / Yurtdışından Alışveriş / Yurtdışından Alışveriş Yapmak
yurtdışından alışveriş sınırı

Yurtdışından Alışveriş Yapmak

Bu yazımızda yurtdışından alışveriş güvenlimidir? Yurtdışından gelen siparişlerde gümrük nasıl uygulanır, Yurtdışı alışveriş siteleri nelerdir, yurtdışından alışveriş yaparken dikkat edilecekler, yurtdışından alışverişte kredi kartı kullanımı, yurtdışından alışveriş limiti gibi konuları açıklayacağız. Aklınızda kalan bir soru varsa yorum bırakabilirsiniz.

Yurtdışından Alışveriş Güvenlimidir?

Yurtdışından alışveriş güvenlidir. Ebay , amazon , rakuten gibi sitelerde yaptığınız alışverişlerde sorun yaşamadan ürününüzü teslim alırsınız. Bu gibi alışveriş sitelerinde 200 dolara kadar ”buyer protection” denilen ”müşteri koruması” diye tabir edebileceğimiz sigortalarda mevcut. Yani siz bir ürün aldığınızda, satıcı size ürünü göndermezse ve bu sırada satıcının hesabı dolandırıcılıktan ya da başka sebeplerden kapanırsa eğer , siteler size ücretinizi iade eder. Bu süreçte genellikle 2 hafta bekleme süreniz olur ama sonunda parayı alırsınız. Alıcı korumalı alışveriş siteleri genelde büyük sitelerdir ve bunları tercih etmenizde fayda vardır.

Yurtdışından alışverişte kredi kartı kullanımı

Yine büyük sitelerde kredi kartı kullanımında sorun yaşamazsınız. Ama benim aklımda hiç şüphe kalmasın diyorsanız paypale üye olmalısınız. Paypala üye olurken sanal kredi kartınızı verin. 100 liralık bir eşya alacaksanız eğer, sanal kartınıza 100 lira aktarın. 100 liradan fazlasını kartınızdan çekemezler ve kartınızı kopyalasalar dahi herhangi bir işlem yapamazlar. Bazı çin alışveriş sitelerinde siz alışveriş yaparken , alışveriş sepetinizi küçük opsiyonlar eklerler siz farkında olmadan. ” Yıllık indiri haberi ” 1 dolar , Hediye kuponu ” 4 dolar ” , bir dahaki alışverişinizde %10 indirim ” 5 dolar” gibi opsiyonlar aniden girmiş olabilir. Zaten bu tarz siteleri kullanmayın , ama illa da kullanacaksanız eğer dediğim gibi sanal kart kullanın. Alışverş yapacağınız site hakkında buraya yorum bırakabilirsiniz. Bizde sizile tecrübelerimizi paylaşırız.

yurtdışından alışveriş sınırı

Yurtdışından alışverişte taksitlendirme

Worldcard ve playcard yurtdışı alışverişlerinde taksit imkanı sunuyor

Yurtdışı Alışveriş Siteleri Listesi

Ebay.com : Dünyanın en büyük 2 alışveriş sitesinden birtanesi. A dan Z ye herşeyi bulabilirsiniz. Alışveriş yaparken satıcının ” feedback ine ” yani sattığı ürünlerden aldığı puanlara dikkat edin. Amerikalı ve Canadalı satıcılarda sorunsuz alışveriş yapabilirsiniz. Yeni üye olanlardan ve özellikle Asyalı üyelerden uzak durmanızda fayda var.

Amazon.com : Dünyanın diğer büyük alışveriş sitesi. Bu sitede de herşeyi bulmanız mümkün. Ebay ve amazonda birşeyi bulamıyorsanız eğer , aradığınız şeyi bulmanız biraz zor olacaktır.

DHgate.com : Ucuz birey alacaksanız eğer bu siteleri tercih edebilirsiniz. 100 tane küpe, 100 tane av malzemesi  gibi toplu ve ebatları küçük alışverişlerde fiyatları oldukça uygun oluyor.

Ayrıntılı liste için tıklayınız: Yurtdışı Alışveriş Siteleri

Yurtdışından Aışverişte Gümrük :

Yurtdışından alışveriş gümrük sınırı 75 euro. 75 euronun altında olan ürünlere gümrük bedeli ödemeden alabiliyorsunuz. Bu fiyata kargo fiyatı dahil değil. 74 euroluk bir eşyanın 100 euro kargo fiyatı olsa dahi gümrük ödemiyorsunuz.Paketinizin ticari ürün olarak kabul edilmemesi için gereken şartlar:

1- Eşya, kişinin kendisine veya ailesine mahsus ise

2- Toplam değer 1500 eurodan fazla değilse

3- Aynı üründen en fazla 2 adet var ise

4- Toplam değeri 1500 eurodan fazla değilse.

5- Son iki ay içerisindeki ilk siparişiniz ve yıl içindeki 5 ten az olan siparişiniz ise ticari ürün olarak değerlendirilmez.

Aldığınız eşyanın fiyatı 75 euro ile 1500 euro arasında ise gümrük vergisi ödersiniz. Aldığınız eşya Avrupa Birliğine üye olan ülkeden geliyorsa ”Eşyanın net  fiyatı üzerinden yüzde 18”,  aldığınız eşya diğer ülkelerden ise ”Eşyanın net fiyatı üzerinden yüzde 20” vergi ödersiniz. Örnek vermek gerekirse 200 euroluk bir eşyanın 30 euro kargo fiyatı varsa ve Amerikadan geliyorsa bu eşyanın gümrüğü 200×0.2= 40 eurodur. Eşya eğer Avrupa’dan geliyorsa bu eşyanın gümrüğü 36 euro olacaktır.

Aldığınız üründen 2 tane varsa, ya da 30 kg dan ağırsa ya da 1500 eurodan fazla ise ticari ürün olarak değerlendirilir. Bu gibi durumlarda gümrük vergisi oldukça pahalı olmaktadır.

Bu Yazıları Okuyanlar Beğendi:

Check Also

Yurtdışından Ürün Getirerek Para Kazanmak

Yurtdışından ürün getirerek para kazanma işi, özellikle sermayesi olanlar için biçilmiş kaftan bir iş fikri. …

145 comments

 1. Yurt dışı alışveriş ile ilgili yapmış olduğunuz bilgilendirme için teşekkür ederim…

  ancak yurt dışından telefon özelliği olmayan tablet den aynı anda 2 adet getirebilir miyiz.. bilgilendirme yazınızda 2 adet olursa ticari ürün olur demişsiniz.. başka bir yerde bu sayı 3 olarak yazıyor… ticari ürün kapsamı 2 mi dir, 3 mü dür. cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  • Ben 2 iye biliyorum. Eğerki yurt dışından geliyorsanız pasaporta 2 şer adet kaydettirebiliyorsunuz. Kapsamın 2 olması lazım. Tabletlerde de sıkıntı çıkıyor

 2. peki aldığımız ürünün vergilendirmesi gelen zarfın üzerindeki fiyata göre mi yapılıyor fiyatını nerden bakıyorlar gümrük yetkilileri?

  • zarfta fiyat varsa onun üzerinden yapılır yoksa burdaki fiyatına baklır. ama siz 1000 liralık ürüne 100 liralık fatura kestiremezsiniz.

 3. Mesela ben 10 dolarlık 10 tane ürün satın aldım ve bunlar bir ay içinde gönderildi. Bütün ürünler benim adıma geliyor ve içindeki ürünler farklı bu durumda herhangi bir sıkıntı yaşar mıyım? ticari ürün olarak kayda geçer mi?

 4. merhaba ben gecen günlerde yurt dışı bir alışveriş sitesinden (çin’den)3 tane bitki için led ampul sipariş ettim. ama sipariş etmeden önce aynı üründen 2 taneden fazla getirmelmesin sorun olduğunu bilmiyordum. merak ettiğim. aynı üründen farklı zamanlarda 2 den fazla ürün getirilince mi yoksa aynı üründen bir sefer olsa bile 2 tane fazla geldiğinde gümrükte sorun oluyor. son olarak böyle bir durumda gümrükte yüzde kaç vergi uyguluyorlar

 5. ben aliexpresden ürün getirtmek istiyorum. çok güzel takılar kıyafetler var ve sadece 5 dolar 3 dolar. aynı satıcıdan tek seferde 10 farklı elbise kıyafet gibi farklı ürünlerden oluşan bir alışveriş yapsam 75 dolardanda az ve her üründen birer tane var gelmezmi. 2. sorumda farklı farklı fake hesaplarla girip alışveriş yapsak adres kısmı aynı bir sorun olurmu teşekkür ederim

  • farklı hesaplardan alırsanız sorun olmaz. çoklu alımlarda bu yoldan gidin

   • Benim sorum ali expressten farklı zamsnlarda 1 ay içerdine max degeri 20 $ olsn 15 tane kıyafet sipariş ettim. Bunların bazıları kargolandı baxıları kargolanmadı trye girdiğinde sorun yasarmıyım lütfen yardım

 6. sorumu beğenmediniz herhalde cevaplamadığınıza göre. ama gerçekten çaresiz durumdayım yardımcı olursanız çok makbule geçer

 7. Merhaba ben ebay amerikadan clarisonic mia (yüz için şarjlı temizleme fırçası) alacağım,kargosu dadil 150 dolar, gümrük yer mi? Bir de geçen hafta irlandadan resim fırçaları getirttim bri siteden, 35 eu,diğeri için ne kadar beklemek lazım?,çok sağolun

 8. merhaba, ben ingiltereden 86,13 euroluk alışveriş yapmak istiyorum aradaki fark çok değil yine de gümrük yer miyim acaba ve gümrüğe takıldığını nasıl anlıyoruz nasıl haberimiz oluyor ve nereden yapıyoruz gümrük farkını ödeme işlemlerini?

 9. Merhaba,
  aliexpress ten saat seti almayı düşünüyorum. 1 sette 10 adet farklı renkte saat var. Bu siparişi 1 adet olarakmı değerlendirirler yoksa 10 adetmi.

 10. Çin ve Amerika olarak 7 tane dövme makinası siparişi verdim. Kargomda sorun yaşarmıyım? Ürünlerin toplam değeri 85 $ (66 €) .. Cevaplar için şimdiden teşekkür ederim. Kolay gelsin

  Dipnot : Çin’den gönderilen 6 makina 2 şerli paketler halinde gönderiliyor.

  • 2 şerli paketlerde sorun olmaz. ama hepsi sizin adınıza geliyorsa sıkıntı yaratabilir

   • Hepsi benim adıma geliyor fakat toplamda 4 kargo halinde geliyor. 2+2+2+1 şeklinde. 3 kargo çinden 1 kargo amerikadan geliyor. Ayrıca sormak istediğim bir soru daha var cevap verebilirseniz sevinirim. Ben dövme malzemeleri de getirmek istiyorum. Rica etsem bilginiz varsa aşağıda maddeleyeceklerimi sizde madde halinde cevap verebilirmisiniz?

    1- Dövme Mürekkebi
    2- Pota
    3- Potalık
    4- Adaptör
    5- Makina ekipmanları (lastik-alyan-vida)
    6- Pratik için sahte deri a4 boyutunda
    7- Gript
    8- Pedal
    9- Dövme İğneleri
    10- Transfer Kağıtları
    11- Clip Cord

    ve daha hatırlayamadığım bir kaç malzeme..

    Vereceğiniz cevap için şimdiden teşekkür ederim. Kolay gelsin

    • Ali bey kolay gelsin ürünleriniz geldimi sorma sebebim 4 ayrı kargo demişsiniz benimde 4 ayrı kargom var en pahalısı 59 dolar en düşüğü 17 dolar teşekkürler.

 11. merhabalar!
  aynı tarz urunun mesela sorttan farklı renklerden aldıgımızda ve fıyat 75 avro gecmedıgınde gumruk yer mı ?
  tesekkurler

 12. Acil bir durum cabuk cevap verebilirseniz sevinirim. Toplamda 5 ürün kargo dahil 85 euro gümrük yer mi? (2 adet tshirt 2 adet şort ve bir bileklik var) teşekkürler

 13. Selam;
  Ebay üzerinden çin den bir bilgisayar parçası (anakart) almayı düşünüyorum.
  Bedeli kargo dahil 50 dolar.
  evvelce bu tarz bir alışveriş yapmadım, gerek üründe gerekse gümrükte bir sıkıntı yaşarmıyım?

 14. 4 adet yurtdışından alacağım ürün var. Ürünleri ikişerli olarak ayrı üyeliklerden alsam ve birisini kendi adıma birisini babamın adına getirtsem sorun olur mu? (ürünlerin tanesi 30-40 dolar civarı

 15. amazona üyelik ücretlimidir

 16. Internetten alısveris yaparken, 75 avronun ustunde bir urunun PTT ile gelmesi gumruge takılmasına engelmidir?

  PTT ile gelmesi icin standart kargoyumu tercih etmeliyiz, yollayan firmanin diyelim amerikadan geliyor devlet postasi USPS i mi secmeliyiz?

  Son olarak, diyelim takildi sadece %18 ini odeyip geri cekebilir miyiz?
  Cok tesekkur ederm

 17. Ben yurtdışından keman almayı düşünüyorum. Kemanın fiyatı 109 Dolar yani 82 Euro.
  Anlattıklarınızdan vardığım kadarı ile geldiğinde gümrüğe takılacak ve bana bunun hakkında kağıt gelecek.
  Bu kağıt geldiğinde gümrükteki eşyamı almak için nasıl bir yol izleyebileceğim hakkında fazla bir bilgim yok. Vergisini ödedikten sonra alabiliyorum sanırım, bu vergiyi ödemek için gümrüğe mi gitmek gerekiyordur, internet bankacılığı ile halledilebilir mi? Bilgilendirirseniz sevinirim.

 18. Siz hala bizimle tanışmadınızmı?Ciddi manada para kazanmak istiyorsanız ücretsiz üye olun işimizin ayrıcalıklarından faydalanın.

  http://www.ekisimkani.com

 19. iyi günler,
  biliyorum biraz büyük bir ürün ve pahalı sayılır. $400 fiyatlı bir motosikleti alibaba üzerinden almak istiyorum. bu konuda bilginiz var mı ? nasıl bir prosedür beni bekler.
  internette de bu konuda fazla bir bilgi bulamadım. veya bana yönlendirebileceğiniz bir kaynak, site önerebilir misiniz.
  ürününe KDV+ÖTV+GV ödemelerini yapsam da ürünü gümrükte takılır mı,
  şimdiden teşekkürler…

  http://turkish.alibaba.com/product-gs/eec-street-bike-50xq-302-629243560.html

 20. merhaba amerikadan 120 $ lık fırça seti almak istiyorum acaba gümrüğe takılır mı? takılırsa nereye nasıl ödeme yaparak fırçaları alabilirim?

 21. bu faydalı yazınız için ve gösterdiğiniz sabır için çok teşekkürler gökhan bey.

  ağırlık sınırlandırmasının koşulsuz şartsız bütün ürünler için geçerli olup olmadığını merak ediyorum. spor ürünleri elektronik aletler gibi kullanım amacına yönelik veya başka parametrelerle sınıflandırma var mıdır?

 22. İyi geceler, çin üzerinden 2 gün aralıkla 31 ve 39 dolarlık alışveriş yaptım. Bir sakıncası var mıdır? Gümrüğe takılır mı?

 23. merhabalar, ben bır kozmetik sıtesınden sıparıs verecegıjm fakat kargo dahıl maksımum kac dolarlık bır sıparıste gumruge takılmadan sorunsuz elıme ulasır ?

 24. Gökhan bey kolay gelsin yazınız için teşekkür ederim,
  aliexpressten 4 ayrı kargo aldım 1 hafta arayla aynı isim yalnız adres bir kamu kuruluşu bunda bir ayda 2 adet kargo sınırlamasını neye göre yapacak kurumsal adrese göremi şahıs ismine göremi şayet şahıs ismine göre yapıyorsa tc kimlik no yok aynı isimve soy isimden binlerce kişi var onu merak ettim ve sizce gelme durumu nedir 4 ayrı kargo fiyatlarıysa 39, 17, 53, 50 dolar malzemelerin hepsi birbiriyle çok farklı malzemeler, taktik el feneri, dikey el tutamağı, 3 raylı montaj aparat vb şeklinde

  • şansınız varsa hepsi gelir. adres ve isme göre

   • öncelikle cevap için teşekkürler,
    adres önemli bi kamu kurumunun adresi diyelimki takıldı 3. ve 4. kargo gümrük ücreti karşılığı alabilirmiyim yoksa imkansız mı ücret olursa ne kadar olur (ticari kargoya girerse eğer 3. ve 4. kargo)

 25. 17 dolarlık 3. ürünün (plastik aparat(1 ay içinde 2 den fazla kargom oldugu için aynı ürünler değil) ticari vergiye dahilmi dahilse ne kadar oluyor

 26. Amazondan kulaklık getirmek istiyorum kargo bedeliyle birilikte 125$ olmasına rağmen ben bu ürünü hediye yaprıtıp göndersem(amazonda kişi ürünü kendisi için alırken bile hediye paketi yaptırabilir yazıyor, bu şekilde ürünün fiyat küpürü hiçbiryere konmuyor) yine de gümrüğe takılır mı

 27. aliexpress’ten yıl içinde 12 farklı ürün aldım sıkıntı yaşamadım geçen ay ve bu ay sipariş verdim takip ettiğimde hep gönderi müşteriden alınmıştır yazıyor 17 eylülde kargoya verildi ürün hala geçmedi elime diğer siparişlerimde aynı şekilde hiç bu kadar beklediğimi hatırlamıyorum eylülde sipariş veripte bekleyen var mı aramızda?

  • Bence satıcı ile tekrar iletişime geçin. Ve bunu aynı şekilde aliexpress in sayfasında bulunan Contact Us kısmına da ilan numarası ile birlikte paylaşın.
   Eminim bir şekilde size geri dönüş yapacaklardır.
   Birde , alibaba, aliexpress gibi sitelerde her satıcıya da güvenmeden önce iyice araştırma yapmanızı öneririm.
   Sonuçta orada yasalar pek adil işlemiyor, hak arama gibi bir şansımız yok.

  • Muhtemelen konu çözülmüştür sizin adınıza. Çünkü soruyu soralı çok olmuş. Başka arkadaşları aydınlatmak için cevaplayayım bu soruyu. Ben aliexpresten arabama sis farı almıştım acemiyken. Satıcının fazla satışı yoktu. Hiç yorum bile yapılmamıştı. 65 $ tutarındaydı. 76 gün bekledim gelmedi ve ben open dispute yoluna gittim. Aliexpress beni haklı buldu ve paramı satıcıya vermedi, bana geri yolladı. Hiç ummuyordum ki birgün postacı elinde benim sis farları ile geldi. Zannedersem üç ayı bulmuştur gelmesi. Şimdi adamlara ürün geldi paranızı vermek istiyorum diye ulaşıcam. Prosedür nasıl olur bu durumda bilmiyorum ama çinli minli kul hakkı olmasın istiyorum. 35 siparişim oldu ve en risklisi buydu.

 28. Merhaba Gökhan Bey,

  Uzun yıllardır ebay ve benzeri sitelerden alışveriş yaptım ve geçen sene de tmart.com üzerinden sorunsuz bir alışverişim oldu.
  Şuan için 1 adet DIN 2 araç teybi almak istiyorum fiyatıda free shipping olarak 220 USD. ve elbette çinden gelecek. (Sanırım)
  Merak ettiğim konu bu ürün gümrükte takılsa bile vergisini (çine vergi oranı nedir?) ödersem sorunsuz teslim alabiliriyim.

  Teşekkürler.

 29. Merhabalar, ben Ebay’dan sanırım bir Avrupa ülkesinden iPhone sipariş etmek istiyorum ancak bu gümrük olayları fazlasıyla kafamı karıştırdı. Fiyat olarak en fazla 2.000 ₺ düşünüyorum. %20 vergi vs. önemli değil. Ürün o vergiyi ödedikten sonra sorunsuz olarak bana gelebilir mi?

 30. Eylülün 18 zinde sipariş verdim 5 ayrı ürün 4 kargo,
  3’ü bayramdan önce biride bayramdan sonraki hafta içi geldi

 31. İyi geceler ben ipsala kapisinda 1000 adet bicak getirmek istiyorum burda satmak icin,tanesi 7,5 evro olan bu urune nekadar gumrk oderim ve ihracat-ithalat belgem yok getirebilirmiyim.tskrler cvp icin simdiden

 32. 6 ay once bir websafya actim ingiltere’de (Ingilizim zaten ama Turkce biliyorum :))ve ordan ev icin aksesuarlari satiyorum her yere. Turk musterilerim var ve yorum aldim bir kac tane musteriden, cok memnun kaldilar… hic gumruk problem olmamis ve yedi gun icinde paketler musterilerin elinde kaldi. Tabiki herkesin farkli tecrube varki ama benim gordum a kadar Ingiltere’den alisveris almak problemsiz ve keyifli oluyor. www. hoshhome. co.uk 🙂

 33. İyi geceler
  Türkiyeden bulamadığım ve beğendiğim rado marka saati isviçreden aldım.Saatin sıfır üretimide durdurulduğu için 2.eline 300 euro verdim.Saat 2.el olduğu için gene de gümrükte vergiye tabi midir?
  Şimdiden teşekkürler.

 34. Selamlar
  Ben yurtdişindan almanya yada usa dan yaklasik 5-6 kg agirliginda tanesi 200$ yada 200€ sonos hoporlor almak istiyorum. Acaba gumruge takilir mi?
  İyi calismalar

 35. Gökhan bey ben parakende satış yapan yurt dışı bir siteden bireysel olarak ürün (plastik ve tekstil av malzemeleri)alıp satmak istiyorum.Yasal olarak ne gerekli bana hangi masraflar çıkar,bunları nereden öğrenebilirim.Teşekkürler

 36. amazondan fiyatı 97.41$ ‘a saat aldım..acaba gümrük vergisi olurmu?

 37. Merhabalar, ben Aliexpress’den farklı şehirlerde oturan akrabalarıma hediye alıp göndermek istiyorum. Ödemeyi ben yapacagım, tek bir hesaptan alacagım ama teslim alacak olanlar farklı adreste farklı 3 isim. Sorun çıkar mı

  • Daha iyi bilen varsa düzeltsin, bence postacı üzerinde sizin adınızın yazdığı bir paketi başka birine verirmi konusu araştırılmalı. Eğer postacı akrabanızın tanıdığı ise olur. Yoksa sizin kimlik ibrazı yapmanız gerek postayı almak için. Aliexpreste sizin adres bilginizi her akrabanız için güncellemenizde gerekir ayrıca. Bence göndereceğiniz akrabanıziçin alexpresste hesap açıp kartınızla ödemeyi siz yapın.

 38. Merhaba ben aliexpresten farklı farkı kişlerden farklı farkı 10 adet usb bellek alsam bunlar ayrı ayrı mı gelir bana ve gümrükte sorun olurmu? 1 usb fiyatı ort. 25 Euro

 39. merhaba playstation 4 almak istiyorum amozondan ortalama 400$ tutuyor gümrüğe takılırmı ortalama takılmazsa ne oderim

 40. merhabalar yazı için teşekkürler özellikle benim için çok yararlı oldu almak istediği şey gnc spor ürünlerinde türkiyedeki gncde yok maalesef sorum şu alıcağım ürün 3 kutu şeklinde protein bar kutuların çeşitleri değişik ama içlerinde 12 adet aynı bar var hani aldığımız üründen 2-3 tane olursa ticari ürün sayılıyorya unun için soruyorum şu şekilde 12 tane muzlu 12 tane çikolatalı 12 tane browni tatında olan var bu sayılıyomu şimdi hem ticari sayılsa nolucak o dediğim vergiyimi vericem yoksa orda mı kalıcak yoksa daha farklı bi ödemememi yapmam lazım birde vitamin hapı almayı düşünüyorum

 41. aliexpresten bir dövme silme cihazı almak istiyorum bu cihazın fiyatı yaklaşık 1130 dolar bu cihazı getirtebilirmiyi ve ne kadar vergi ödemek zorunda kalırım aydınlatırsanız sevinirim

 42. arkadaşlar herşeye gümrüğe takılır demeyin…gümrük biraz şans işi…özel kargo şirketlerinin gümrüğe takılma yada kontrolden geçme olasılığı herzaman fazladır.o yüzden özel kargo şirketlerini seçmeyin hem pahalı olur….75 euroyu geçmeyen alışverişlerde yasaklı madde değilse vergi alınmaz gümrüğe girmez…normal posta yolunu kullanırsanız gümrüğe takılma olasılığı daha düşük….küçük paketler goze çarpmaz…ama paketiniz büyük ağır ve üstündeki fiyat 20 dolar ise risk li demektir…oradaki memurun insiyatifine kalmış bişi……küçük hafif paketlerde sorun olmuyor….rahatlıkla sipariş verebilirsiniz….tabi güvenilir sitelerden…..

 43. mert celal tas

  merhaba ben dhgate den bir tane kameralı gözlük aldım 14 dolara benim gözlük gümrükte takılır mı bu arada 10 euro oluyor 14 dolar birim çevirici site öyle yazıyor ???

 44. merabalar yılda 5 ten fazla sipariş verilemz demssnz ben kendim için alıyrm ticari degil fakat instagramdada görüyrm bu işin ticaretini yapan cok ınsan var sipariş uzerine getriyrlar onlarda problem olmuyr galiba bu nasıl oluyr ben 3. siparişimi verdm bi ay içinde ama bunları okuyunca kafamda karıstı
  tesekkrlerr

  • Burda cevap veren arkadaşımız resmi prosedürü söylüyor yani olması gerekeni. Fakat uygulamada gevşeklik olduğu için (ne mutlu ki) fazla alabiliyoruz. Ben bir yılda 40 alışveriş yaptım. Ki bu bile çok az. Çok daha fazla alanlar var. Bu arada ben ticaretini yapmıyorum. Kendime ve dostlarıma ufak şeyler alıyorum.müşteri bulmayı bilmiyorum çünkü.

 45. merhaba ben diesel saat aldım 110 dolar faturayı 100 dolardan aşağı kesilmesini istedim saat orjinal kutulu çinden gelecek bu ay 2 . kargm takılır mı acil cevap alıcı isimi değiştirebilirim

 46. aliexpresten sipariş verdim, 07.05.2014 17:55te takip kodum çin sorgulatma sitesinde işleme alındıgı gösterildi ama pttden sorgulattıgımda sonuc yok olarak cıkıyor.neden acaba?

 47. Merhaba Gökhan Bey, 310 dolara bir box set plak (Beatles plak seti) almayı düşünüyorum. Öneriniz nedir? Gümrükten geçirebilir miyim?

 48. Merhaba,
  aliexpress üzerinden Çin’li bir mağazadan/satıcıdan yaklaşık 200 USD değerinde ve satış ilanında “Free Shipping to Turkey” ibaresi bulunan bir Smart Telefon almayı düşünüyorum. Bu kargo/cihaz Gümrükten geçer mi, sorun yaşar mıyım? Ve bu kargo gümrüğe geldiğinde ekstra para ödemem (gümrük parası vs.) gerekiyor mu?
  Çok teşekkürler.

 49. Alibaba sitesinden 150 dolarlik yada miktar olarak fazla 3 adet 5 adet gibi yedek parça almayı düşünüyorum. Vergisini ödeyeceğim burda. Bilgi vrrmsnz ltfn

 50. merhaba çinden ilk olarak 25$ lık farklı satıcılardan farklı ürünler aldım telefon kabı bileklik falan şeklinde. daha sonra bir ayakkabı ve bir bikini sipariş ettim. bu siparişler ayrı ayrı ama yinede 75 euroyu geçtiği için sorun çıkar mı gümrükte? şimdiden teşekkürler yardımlarınız için.

 51. Hong Kong lu bir saticidan mont alacagim beden fark edermi ve guvenilir olurmu neye dikkat etmeliyim

  • asya bedenleriyle avrupa bedenleri arasında fark var ona dikkat edin. Asia da Medium avrupada Small a denk geliyor. Satıcının sattığı ürünlerden aldığı yorumlara dikkat edin. Birde satıcının üye olduğu tarihe dikkat edin

 52. Ebay dan 600 dolarlık kahve makinesi getirmek istesek acaba prosedür ne olur bizim için cevabiniz için şimdiden tşkkr ederim

 53. mehmet karabay

  Gökhan bey
  Alım sayımızı sorgulıyacağımız bir yöntem var mı..
  teşekkürler

 54. ebay dan 78 dolara kulaklık aldım kargo dahil 99 dolara geldi.şu an yolda kargo usps gümrüğe takılırmı her şey için saolun.

 55. Merhabalar. Ben aynı ay içinde Ebay dan 1 aliexpress den 11 adet ürün aldım fakat hepsi ufak tefek kırtasiye ürünleri. Postacı aynı ay içinde üçten fazla ürün almamın ticarete gireceğini ve gümrüğe takılabileceğini söyledi. Bunun için ne yapmam gerekiyor bilgi verirseniz sevinirim. Teşekkürler

 56. selam ben fransadan yaziyorum burda herturlu ticaretiniz icin arastirma urun alip yollama islerinizi yapabilirim seyahat engelim yok..no 0033751372079…sonerdurmus@windowslive.com

 57. merhaba faydalı bir site yapmışsınız teşekkürler. çinden 25 adet ufak telefon standi siparişi verdim silikon. 50$ tuttu. az yer kaplıyor, hepsi benim adıma ptt ile gelecek. takılırsa nasıl bir masraf çıkar. vereceğiniz cevaba göre masrafı göze alıp başka siparişler vereceğim
  iyi günler

 58. Gökhan bey aliexpressten aynı satıcıdan 10 tane farklı kol saati alsam bunları tek pakete koydursam ve fiyat olarak 75 Euro altı ve hediye olarak göndertsem gümrük sıkıntısı Yaşar mıyım ?

 59. Göhan Bey bende aliexpresden ayrı satıcılardan bi iphone bir note3 telefon kılıfı toplamda ikisi 20 dolar tuttu,sonra farklı günlerde iki ayrı satıcıdan da ikisinin toplamı 18 dolar civarında iç çamaşırı aldım..Iphone tlefon kılıfı geldi..Diğer 3 üründe sıkıntı yaşarmıyım..Çünkü bir ayda 2 sipariş verildiğini yazıyor bazı yerlerde..

 60. merhaba Gökhan bey. yurtdışından hiç sipariş verip ürün almadım ama almak istiyorum. önerdiğiniz site varmı ? tinydeal.com nasıl güvenilirmi örneğin? paypal hesabı ile alışverişte sıkıntı varmı ? teşekkürler

 61. merhabalar turgay bey sizden bir konuda yardimci olmanizi istiyecektim.. yurtdisindan avize satin almayi dusunuyorum 2 adet yaklasik 1400 dolar tuturinda vergisini yatirsam bile gumrukte sorun yasarmiyim.. gumruk ucretide nekadar olur acaba, turkiyede bu avizeler 7500 tl yurtdisindan almaya degermi beni bilgilendirirseniz sevinirim

 62. 1000 usd lik araba teyibi getirmek istiyorum tabiki vergisini ödemek şartıyla gümrükte takılır mı ? anfi ve araba teyiplerinde herhangi bir sıkıntı oluyor mu?

 63. meraba gokhan bey 7 8 parca lık urun soyledım aliexpressten 50 dolar felan tutuyo toplamı.ve boyle 1 hafta ıcınde 3 4 kez sıpars verdım herhangı bı skıntı olabılırmı.hepsı benm adıma

 64. pekı nasıl bı sıkıntı olur .gumrukte takılırsa ..ucretını odesem alabılırmıyım

 65. siparişlerimin hepsi mont ve ayakkabı gökhan bey

 66. gokhan bey aynı satıcıdan 3 farklı ayakkabı aldım 2 adet farklı mont aldım gumruge takılırsa bunlar vergısını odeyıp alabılırmıyım yada drek gerımı gnderırlır sıparsıler..tutarı 35 dolar cıvarı.yardımcı olursanz cok sevnırım

 67. merhaba.. Kuveyt merkezli bir internet sitesinden toplamda 160 dolar tutan bir sipariş vermiştim on gün önce.. gümrüğe takılıp takılmamasından ziyade(büyük ihtilalle takılacaktır ama) gönderilecek ihbarnameyi önemsemeyip bana çıkarılacak bu vergiyi ödemek istemezsem ve gidip o ürünü gümrük biriminden almazsam, nasıl bir süreç işler? gümrüğe takıldığı vakit gidip almam mı gerekiyor yoksa almazsam geri mi gönderilir? alışverişimi paypalla yaptım para iadesi talep edebiliyorum ürün elime geçmediği takdirde.

  • almazsanız eğer ürün imha edilebilir ya da geri dönebilir. Ürünün içeriğine göre.

   • ürünün içeriği parfum oil denilen parfüm esansı almıştım kozmetik alanına giriyor herhalde..

    • kozmetiğe girer. Sıvımıydı ?

     • evet sıvı şekilde parfüm esansları.. alırken siteye not bırakmıştım kutunun üzerine bedel yazmayın hediye paketi gibi olsun diye ama ne kadar dikkate almışlardır bilmiyorum. 20 kasımda vermiştim siparişi nerdeyse onbeş gün oldu sanırım takıldı gümrüğe.

 68. merhaba aynı üründen farklı renk ve farklı numaralarda terlik almak istiyorum tek kargo ile en fazla kaç ürün alabilirim

 69. merhaba Gökhan bey yorumların hepsini okudum fakat anlamadığım şey ayda iki siparişten fazla ve yılda en fazla 5 sipariş gümrüğe takılmadığı ;ama iki ayda 20 sipariş veren insanlar var ve sorunsuz geldiğini söyleyen..ben ticaret yapmıyorum beğendiğim şeylerin aynısından arkadaşlarımada getirtebiliyorum yani aynı üründen en fazla iki tane alıyorum bu yanlış anlaşılabilir mi?isim değişik ve adres aynı olursa kaç sipariş sonrası problem olur?

 70. ürünlerin hep aynı kartla alınması da problem cıkartır mı ininal kartla alıyorum..Türkiyeden almaya kalksam aynı ürüne kat kat fazla para ödüyorum almak istedğim seyleri kendim almak yerine niye başkasına para kazandırayım ki? ama arkadaşlarımda korktuğu için cesaret edemiyor ve sen al dedikleri için beğendikleri ürünleri ben getirtiyorum ama hepside benim kartımla alınıyor isim değişik olsa bile..bu problem olur mu yada ayda kesin kaç sipariş sonrası problem net olarak

 71. meraba arkadaşlar ebay hakkında hıc bır bıllgım yok ama ne yazıkkı almak ıstedıgım dövme silme lazer makınasını ebaydan almak zorundayım sıtede 1,800 dolar yazıyor biraz buyukce bı makına gumrukte kesınlıkle takılır ama bana toplam malıyetı ne olur yada takılmaması ıcın ne yapılmalı lütfen yardımcı olursanız cok sevınırım ve nasıl sıparıs vermem lazım paypal kartımıda aldım aktıflestırdım bu konuddada yardımcı olabılırmısınız teşekkürler

 72. Merhaba, ilk once teşşekür ederim çok yardımcı oldu bana bu konu ama kafamda soru işareti var:
  amazondan bir kaç kez alışveriş yaptım, şimdide altın yüzük sıparışını vermek istiyorum fiyatı 1000$ cıvarnda, acaba ne gibi sorunlar yaşarım?
  gümrükte takılırsa nasıl çözerim? altın vergisi ne kadardı?

 73. Merhaba. Ebaydan dovme makinesi almak istiyorum. 50 dolar la 180 dolar arası değişiyor. Ürün gumrukte takılır mi sıkıntı yazarıyım bilgilendirirseniz çooook sevinirim.

 74. Merhabalar ben günaşırı kendime ve cevreme yaklasik 50 adet telefon kilifi vs ufak siparisler verdim hepsi farkli kullanicilardan gumrukte bir sorun cikarmi

 75. Böyle bir yorum bölümünün var.. Bari yönetmelikleri takip edin.. Yıllar önce bütün gümrük prosedüru değişti.. 75 euro altında istediği iz kadar sipariş verebiliyorsunuz.. Ama bilgi sahibi olmayan Gökhan bey yıllarca sallamış buradan…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir